Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Kui oled näinud kusagil "põõsas" Eesti Nokiat vedelemas
anna meile teada, ehk suudame mõtet edasi arendada...

Juhul, kui nägid korterit, mille hinnas tavapärasest vähem nulle...
või ehitamisel kasutati zelatiini.. sosista meile ka.


Kõik head vestlused teretulnud !
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby võõras » 29 Nov 2014 12:47

Lugedes tänaseid uudiseid- Lang visati nurka, Ets ütleb oma parteikongressil, et Ref hävitab IRLi.
Mõeldes olnule-Siimule kambakas , Paet pagendusse, ülehüppamised ,Ligi pagendusse.
Võimu hakkab kuidagi ühte rusikasse suruma.
Ja kui see rusikas ükskord lahti tehakse, võib sealt väga vabalt riigipöörde moodne asi välja karata.
Last edited by võõras on 29 Nov 2014 13:34, edited 1 time in total.
võõras
 
Posts: 430
Joined: 10 May 2009 11:16

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 29 Nov 2014 12:50

projekteerija wrote:Sellisest asulast Rootsis ei teadnud ma midagi. Arvasin, et sellised on võimalikud kusagil Hiinas või ....
http://sv.wikipedia.org/wiki/Jakriborg

Ürrikorter, kus me alguses elasime, oli ca 15 kahekorruselise kortermajadega grupis, mille keskel oli "kesktänav" koos taimede ja laste mänguväljakuga. See olli eraldatud muust maailmast tõkkepuudega. Tõkkepuu ees oli suur parkimisplats. Üldist idülli varjutasid siiski lärmakad mopeediomanikud ja purjus koolinoored, kes elasid gruppidena üürikorterites.
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 29 Nov 2014 13:24

Puust ja punaseks kinnisvaramultikas prantsusmaalt.
Ei pea isegi keelt oskama.
http://www.lemonde.fr/immobilier/articl ... 06281.html
projekteerija
 


Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 29 Nov 2014 20:46

td'lt head postitused, just see, kuidas aktsiate väärtused jagunesid. Ehk viitsid, pane ka harivate postituste alla.

Minu meelest on .dot mull (ka tehnoloogiamull) nüüd kordades kordades suurem, kui see varem oli. Mingeid labaseid rakendusi, kus pole isegi kasumit hinnatakse miljonite väärtuseks, on ikka lood halvad.

Mul tunne, et kui nüüd tuleks aktsiates korrektsioon, siis maailmarahandus peale seda muutub väga radikaalselt, sest seekord enam krahh pantvange ei võta.
spl
Site Admin
 
Posts: 18383
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 30 Nov 2014 02:04

nii, sellise asja punnitasin siis selle sektorite graafiku alusel:
http://stockcharts.com/freecharts/perf.php?[SECT]

Püüdsin leida 2 aastase investeerimiseesmärgi puhul, millistel kuudel investeerimisel oli kasum, millistel kuudel kahjum. Kuna hinnatasemed ja tulemus kõigub hirmsasti, siis investeerimispoliitika kriteeriumiks valisein selle, kui kasum või kahjum kasvas esimest korda üle 10%. Seega selle joone sees on ka kuupäevi, mil investeerimine oli vastasmärgiga, kuid sellisel juhul võis ju väärtpaberi müüa veidi varem või hiljem - vastavalt hinnagraafiku kujule, kogutud kasumile ja "sisetundele".

Näeme, et hetkel on 2a. investeerimisega kasumit USA aktsiaturult leida ikka äärmiselt riskantne. Poole aastase horisondi puhul on aga kõikumised nii suured, et võib vabalt juhtuda, et ostad kallilt, müüd odavalt.

Graafiku värv ülalpool aastanumbreid vastab seega kuudele, mil oli kasulik 24 kuuks investeerida (siseneda) sellesse sektorisse. Helekollane on investeerimine S&P indeksisse, punane ruut on tipp ja põhi. Erinevad sekorid ülalt alla on sellises järjekorras (värvid vastavad originaalgraafikule). Kahjumlikud sisenemiskuud on all.

Cyclicals
Technology
Industrials
Materials
Energy
Cons Staples
Health Care
Utilities
Financials
Attachments
Sektorite tootlus.jpg
Sektorite tootlus.jpg (81.29 KiB) Viewed 10247 times
Last edited by td on 30 Nov 2014 02:43, edited 1 time in total.
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 30 Nov 2014 02:09

Selle graafiku järgi peaks USA aktsiaturul kiiremas korras sularahassse minema, seni, kuni veel muusika mängib. Küllap kehtib sama lugu ka Rootsi aktsiaturu kohta. Siin on suur riskifaktor lähenev likviidsuskriis, kui eluasemelaenude võtmine 2015.a. vähenema hakkab. Ja seda ta kindlasti teeb!!!

Nii. Enamusele plussis aktsiatele panin 1 kuu pikkused müügiorderid peale, arvestasin müügihinnaks mõni protsent kasvu juurde. Praegu pole veel väga kiire. Miinusega aktsiaid ei puutu (miinusega müüdud aktsia on reaalne kahjum) - kuna pean neid perspektiivikaks, siis saan saabuval "külmaperioodil" täna vabanenud raha eest ju juurde osta, et miinust vähendada ja madlamal hinnatasemel võibolla isegi plussi viia. Ostetud on 2-5 a. perspektiiviga ning arvestatud lisaemissioonide võimalusega.
Ühe plussis (+50%) aktsia saatus selgub homme, kui tuleb poolaasta aruanne (et siis millise hinnaga ja millal täpselt müüki panna). Tegemist on potentsiaalse raketiga. Eelmisel nädalal juba sain kõrvetada - olin ostnud 33-ga, hoidsin 38 ja 44 vahel pool aastat, et siis müüa 47-ga, kuid järgmisel päeval käis 77 peal, et langeda 55 peale.

Alates jaanuari lõpust hakkasin aktsiaid koguma, olen müünud ja ostnud, tänaseks on sisse pandud raha virtuaalselt kasvanud 16% (hetkeseisuga olen löönud börsindeksit, mis sama perioodi jaoks on +7% :D ). Nüüd oleks vaja see jälle reaalseks rahaks teha. Kahetsen, et jaanipäeval ei müünud. Siis olid paljud tänased miinus aktsiad isegi kuni 30% plussis (tahtsin olla pikaajaline investor, et püüda unikaalse äriidee pealt mitmekordset tõusu). Edu tagas põhjaõngitsemine, suunatud soodustingimustel lisaemissioonide ärakasutamine ning kiire tõusu pealt kohene müük. Neist pika ostuorderiga põhjaõngitsemine oli kõige mõjusam, sest kui põhjast ei võta, siis plussi ei tule. Väga oluline on muidugi ka see, et osata hoiduda aktsiatest, millel pole sisu. Seda aga on võhikuna suht raske hinnata. Saab tugineda vaid talupojamõistusele - kas hinna ja varade suhe on alla keskmise ja kas firma äriideel on lööki. Kuna aktsiaid on palu, siis selliseid ikka mõni leidub, aga selline läbikammimine on väga aeganõudev. Suht lollikindlad tõusjad on ka dividendiaktisad, aga aastad pole ju vennad. Kindlasti tuleks hoiduda aktsiatest, mida on avalikult juba soovitatud (kui uudis on "jahtunud" ning aktsia tundub huvitav, siis võib sellesse siseneda mõni kuu hiljem, kui aktsia hind pole veel tõusma hakkanud ega mingit negatiivset infi pole lisandunud).
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 30 Nov 2014 04:43

hetkel siis on minu aktsiaportfellis:

= Africa Oil (eelmisel nädalal ostetud, peale suurt langust, uurib ja puurib suht tundmatuid alasid Aafrika sarve lähedal (seega Araabia poolsaare vastas), kuu aega tagasi 7 finantsettevõtet on soovitanud osta, pakutakse hinnataset, mis on tänasest 2 - 3,5 korda kõrgemal)
= Envirologic (programmeeritavad kõrgsurvepesu robotid sigalatele, saab kasutada ka mujal, on müünud maailmas 600 masinat, tahab jõuliselt siseneda Saksamaale. Sigalate koristamine on tõeliselt shitty töö, olen ise seda ülikooli 1. kursusel kolhoosis teinud ;) ja keha haises veel ka peale duši all käimist Lisaks terviseriskid. Väga ebalikviidne aktsia, mistõttu suured hinnahüpped. Eks näis .......)
= EQL Pharma (valik patendivabu retseptiravimeid, mida püüab toota konkurentidest odavamalt, see annaks sisuliselt monopoolse positsiooni; firma on loodud 2006, aga hetkel kahjuks täidab varem seatud eesmärgid vaid osaliselt, hetkel aktsiahind sügavas languses, minul -15%, sest ostsin põhja lähedalt)
= Medfield Diagnostics (oodatav läbimurre aju insuldi varases diagnostikas, läptopi suurune masin koos "kiivriga" on valmis ja suutlik, kuid vaja on kliinilised katsetused kiirabijaamades tegelike abivajajate peal, kiire diagnostika lubab kiiret ravi alustamist juba patsiendi kodus, mis säästaks palju ajurakke surmast)
= Nexam Chemical (oodatav läbimurre plastides, sideaine, mis seob omavahel plastide lineaarsed molekulahelad - nii nagu väävel teeb seda toorkummi vulkaniseerimisel, tulemuseks senisest palju tugevamad ja kuumuskindlamad plastid, patendid olemas, vaja kommertsialiseerida)
= OEM International (vana hea dividendifirma, mis stabiilselt liigub üles)
= Phase Holographic (kohe-kohe startiv rakett, mis toob teaduslaboritesse uut tüüpi mikroskoobi, mis lubab uurida rakke elusalt ja fokusseerida ning mõõta neid peale hologrammiks pildistamist - lubab uusi avastusi rakuteaduses, keemiaravis, toksikoloogias, tüvirakkudes)
= Sectra (vana hea stabiilse kasvuga dividendifirma, mis toodab tarkvara radioloogia ja turvalise infoülekande jaoks)
= Sensys Traffic (detailse pildiga kiiruskaamerad ja rongiliikluse turvasüsteemid, sellel aastal tuli suur tellimus Rootsi riigilt, kuid kahjuks laienemine mujale on takerdunud)
= Spago Nanomedical (uut tüüpi kontrastaine vähkkasvaja avastamiseks MRI uuringutel, loomkatsed edukad, kliiniliste katseteni läheb veel aega, oleks ka omamoodi läbimurre, sest kudede kontrasteerumine põhineb diametraalselt teisel põhimõttel, mida tänased kontrastained kasutavad, seetõtt kasvajarakkude suhtes 3x tundlikum kui tänased kontrastained MRI-s.
= SSAB (vana hea terasetootja, mis terase madalseisu tõttu on olnud ka varjusurmas, hiljuti ühines Soome terasefirmaga, turnaround on käsil ja juba väike kasum)
= TiksPac (koerasita kogumine parkides, firma pakub parkide hooldajatele postid ja kilekotid tasuta, raha tuleb reklaamist, mis on postide peal. Mitu aastat Rootsi gaselli auhind, käsil on laienemine Suurbritanniasse. Klassifitseeritud kui Utilities, kuid minu arust on reklaamifirma, sest raha tuleb ju sealt. Seega erinevalt utilities't on ta majandustüsklite suhtes väga tundlik.)


Eelmisel nädalal müüsin maha:
= Acando (ärikonsultatsioonid, suht stabiilne dividendimaksja, hiljuti neelas alla konkurendi, ostsin turupõhjast, kuu ajaga sain tõusu 10%, kuna pole minu ala, otsustasin lahkuda. Lisaks asjaolu, et 60% klientidest on Rootsis, kus on oodata ärikliima halvenemist.)
= Synthetic MRI (uus tarkvara MRI masinatele, mis lubab vähedada uuringuaega, uute piltide rekonstrueerimist peale patsiendi lahkumist, objektiviseerida füüsikalisi parameetreid MRI -l, tuli oodatud uudis, et tarkvara esitleti aasta olulisimal näitusel ühe juhtiva masinatootja boksis lisavõimalusena, selle peale aktsia kiirelt üles. Vähelikviidne ja vähe tuntud aktsia.)
= Cellavision (USA-s suurtes laborites levinud valgevereliblede analüsaator, mis suudab eristada erinevaid rakutüüpe, inimene vaid kontrollib tema vastust. Suht ainulaadne, laieneb nüüd ka Aasiasse ning konstrueeritakse masin ka väiksematele laboritele, kuid paari aasta jooksul on oodata tarkvaralisi konkurente, mis arvatavasti sama tublid, ilmselt tõuseks tasakesi veel, kuid mul pole aega oodata, sest börs võib maha jahtuda)
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Guest » 30 Nov 2014 12:29

td wrote:hetkel siis on minu aktsiaportfellis:


Igast si**a on selles portfellis, literally, millest järeldaks, et primaarsed finantskohustused on nüüd kaetud. Kuidas bitcoin sissevõtmisega jääb?
Guest
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 30 Nov 2014 14:06

Guest wrote:
td wrote:hetkel siis on minu aktsiaportfellis:


Igast si**a on selles portfellis, literally, millest järeldaks, et primaarsed finantskohustused on nüüd kaetud. Kuidas bitcoin sissevõtmisega jääb?

Bitcoin on unustatud. Aktsiad ei ole armastamiseks, aktsiad teevad oma töö ära ja siis aidaa! Kunst on oma portfelli valida aktsiaid, mida ei ole märgatud ja hiljem heade uudiste peale märgatakse. Iga kord muidugi ei õnnestu.
P.S. Milline on Sinu portfelli tootlus olnud?
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Jõehobu » 30 Nov 2014 19:07

Aktsiateemaline jutt väga huvitav, aitäh, td!

Üks päris värskendav kirjatükk, lõpus jääb paraku deklaratiivsusse tammuma:
http://arvamus.postimees.ee/3009975/bir ... el-olnudki
Jõehobu
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 30 Nov 2014 19:18

Jõehobu wrote:Aktsiateemaline jutt väga huvitav, aitäh, td!

Ära siis Jumala pärast praegu aktsiaid osta! Oht kaotada on suurem kui võita. Oota, kuni 2015.a. on läbi ja siis otsusta! Ajalugu näitab, et osta tasub oktoobris - see on kõige madalama hinnatasemega kuu.

Kui tahad ennast rohkem kurssi viia, siis selline raamat:
https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?5291

Lisaks muidugi võib uurida, mis on beeta ja alfa, optsioonid jms., aga see on juba üle latvade. :) :ugeek:
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Jõehobu » 01 Dec 2014 00:54

Lisaks muidugi võib uurida, mis on beeta ja alfa, optsioonid jms., aga see on juba üle latvade


;) Vaat nende optsioonidega elasin ma mitu aastat ühe õue peal. Naabrimees mässas 2008-2010 nendega kirglikult. 2008 vajus väikeettevõtlus Eestis kokku, tema lootis siis, et ehk saab optsioonidega rikkaks. Kulutas 2 aastat, luges läbi (noh, vähemalt lehitses...) umbes 10 ingliskeelset börsiõpikut ja seletas kõike seda tarkust mulle kah sama kirglikult. Ostis megasuure kuvari arvutile, et paremini börsikõveraid näha. Passis öösel üleval, et USA börsil toimetada. Kui lõpuks järgi jättis, siis ütles tulemuse kohta: sain kogemuse. Kogemus saamine oli kaunis kallis, tollases rahas kuskil 60 000-70 000 eeku. Niisiis rikkus tuli küll, aga mitte talle, vaid börsipidajatele :roll:
Nimelt börs ei salli - nagu kapitalism vist ülepea - optsioonides väiketegijat. Tehingutasud koorivad väiketegijalt kasumi ära ning kui mõne tehinguga hävid, oledki kahjumis.
Tavaaktsiatega on vähe lihtsam, ostad ja hoiad, kuni kasulik tundub müüa.

Mul omal esialgu aktsiaostuplaane praegu pole, jõul tulekul ja kingidki ostmata :)
Aga põhimõtteliselt tulevikus ma miskit osta ilmselt plaanin, kuna millalgi kevadel peaks mulle saabuma üks rahasumakas, umbes 20 000 eurot. Pole suur summa, eriti skandinaavia mõistes, aga midagi selle eest ju siiski saaks.
Kui austet kaasvõitlejatel on ideid, mida sellise summaga võiks teha, siis hea meelega kuulan/loen ja olen valmis ka üksikasjalikult aru andma, et mis teen ja kuis läheb.

Natuke kaarte avades kavatsesin alguses osta mõne metsatüki. Et vähemalt küttepuu teen oma metsast, hea ahju kütta :lol:
Aga "Metsamajanduse alused" (2011) ütleb kasumitootluse kohta nii: aktsiad 10,7 %, metsatööstusettevõtete aktsiad 8,7%, korterid 4,1%, metsaomand 2,8%, ärikinnistud 10%.
Nii et ma mõtlen natuke veel. Raha ka pole veel käes... :)
Jõehobu
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 01 Dec 2014 03:33

Esimene küsimus - kui palju oled valmis sellest kaotama? Vaat see summa korruta kahega (eeldusel, et esialgsest rahast jääb aktsiaturgude langusel järgi vaid 1/2) ja see osa siis pane väärtpaberitesse, aga mitte mingil juhul ühte korvi, soovitavalt ikka vähemalt 6 erinevat, kusjuures üks neist võiks olla tähtajatu sularahahoius, kust alati saad raha kätte - juhuks, kui mõnda aktsiat soovid madalama hinnaga juurde osta. Kui ühe tehingu summa on alla 1000 euro, siis kasumi sööb ära tehingutasu (ca 3% tõusu kulub selleks et saada sama rahasumma tagasi). Osades pankades on ka väärtpaberihoiuse tasu (vähemalt Eesti Swedbankis kunagi oli). Seega, vali hoolikalt, missuguses pangas oma tehinguid korraldada!!! Oluline on ka, et internetipank töötaks häireteta (Swedbanki internetipank kippus vanasti äkiliste börsilanguste korral kinni kiiluma :twisted: )
Ja oodata tasuks selle paigutamisega ikka vähemalt 2015 sügiseni, võimalik, et isegi 2016 sügiseni - siis on lootust, et kahe aasta pikkune aktsiates olemine miskit juurde toob. Vähemaga ajaintervalliga on risk suur, et ostad kallilt ja pead müüma odavamalt. Kokkuvõte: oota vähemalt 30%-line langus tipust ära, siis otsusta, kas ootad veel või sisened järk-järgult.

Ära loe teiste soovitusi vaid võta aktsiate nimekiri ette ja sisse- väljalülitamise meetodil sõelu välja mingi 20 erinevat erinevatest sektoritest.
=Kõigepealt - kas praegu on hea aeg aktsiate ostuks? Milline on turu üldine meeleolu. Võte ette börsiindeksi graafik (pikkusega vähemalt 10 aastat). Trend is your friend (ühtlane tõus peale pikka madalat platood/langust) on kõige kindlam märk turu positiivsusest. Hoidu kõrgetest tippudest ja kõrgetest platoodest! Eriti ohtlik on aga langus, mis on kestnud mõne nädala - oht lähikuudel kaotada suur summa. Mida madalamal võrreldes kõrgeima tipuga, seda väiksem risk osta ja vastupidi. Oluline on ka makromajanduslike ja maailma uudiste mõju aktsiaindeksile. Kui negatiivne uudis läheb börsist mööda, siis on tegemist pullituruga ehk optimism aktsiahindade kasvuks. Kui positiivne uudis ei suuda langust peatada, siis on karuturg ehk kõik põgenevad ja peavad aktsiaturgu hirmutavaks. Tark raha siseneb tõusu alguses, loll raha tõusu lõpus.
= Firma aktsiate hulk võiks olla üle 10 miljoni ja nende korrutis hetke aktsiahinnaga võrduks vähemalt 10 miljonit eurot (firma turuväärtus; NB! see ei ütle midagi selle kohta, kas firma on alla või üle hinnatud, ikka bilanssi ja kasumiaruannet on vaja firma kodulehelt lugeda), siis on nendega hea kaubelda - saad kenasti osta ja kiirelt müüa, kui tarvis. Väiksema aktsiate arvu korral pole piisavalt ostjaid-müüjaid turu peal. Firmad on suuruse järgi börsinimekirjades grupeeritud. Large Cap on suurfirmad ehk kindel, et alati müüa saab. Small Cap on vähelikviidsed väikefirmad, millega võib suurelt kaotada või võita, nende hinda on suurtegijatel kerge manipuleerida. Mid Cap on midagi vahepealset, väikeinvestori jaoks siiski praktiliselt sama likviidne kui Large Cap, kuid suured tegijad võivad oma huvides hindu kõigutada. Lisaks on First North ja Rootsis Aktietorget, mis on veelgi väiksemate firmade jaoks, seega vähelikviidsed firmad ja startupid. Minu jaoks on see põnev, kuid samas ka ohtlik (kerge hindu manipuleerida, raske osta ja müüa).
=võta ette firma aktsiahinna viimase 5 aasta graafik, viska kohe välja firmad, mille hind on püsivalt kõrgel platool (oht kukkuda); uuri lähemalt firmasid, a) mis on pikka aega olnud madalal platool (miks hind ei tõuse? kas miskit on viimase poole aasta jooksul firmas või majandussektoris muutunud, mis võiks anda tõusu?), b) mis on pidevalt püsivalt tõusnud ca 10%-20% aastas (miks hind tõuseb? kas see on jätkusuutlik c) mis on viimastel aastatel languses või on hiljuti järsult langenud (miks on langus? kas juhtkond on midagi ette võtnud? kas selles majandussektoris on oodata muutusi?). Firma A ja B võiks olla sobiv ostmiseks, kui kõik teised kriteeriumid ka sobivad. Firma C kohta tee samuti igakülgne analüüs ja jäta see firma oma jälgimisnimekirja, sest see võib mingi sündmuse tagajärjel äkki veelgi madalamale kukkuda - siis pole Sul aega analüüsida, vaid pead ruttu otsustama, kas on hirmust alla müüdud (suur shanss müüa 1 kuu pärast piisavalt kõrge hinnaga jälle maha) või on tegemist peatse pankrotiga (hea, et oli varem analüüs olemas, muidu ehk oleks kogemata emotsioonidest ostnud, hoia eemale!). Omaette teema on dividendiaktsiad, mida mõned peavad kõige arukamaks investeeringuks pikas perspektiivis. Siin peab jälgima, millest makstakse dividende ja kui regulaarselt seda tehakse. Dividendifirmal oht kaduda konkurentsist, kui kasumit piisavalt ei investeeri innovatsiooni. Mõned dividendifirmad võtavad laenu, et maksta dividende kahjumlike aastate eest. Ka see on lühinägelik poliitika.
= Firma äriidee peab olema kaalukas - soovitavalt monopoolses seisundis või mingis muus olulises eelisseisundis. Tugeva konkurentsiga tegevusalasid väldi, seal on firmal raske toota kasumit.
= oluline on ka see, et aktsiad oleks omanike vahel suht võrdselt jaotatud, kui ühe omaniku osakaal on >25% häältearvust (NB! häälte arv võib olla suurem kui aktsiate arv!), siis kipuvad juhatuse otsused minema a la Tallink (NB! sageli on samad omanikud ülekaalus korraga mitme firma kaudu!) . Väike omanikering tingib ka selle, et aktsia on vähem ostetav-müüdav ning tema hind kõigub kõvasti ja teda on raske odavalt osta ja kallimalt müüa. Oluline on jälgida, kuidas firma suuromanikud, töötajad ja juhid saavad tasu - kas see makstakse uute aktsiatega? Kui selline uute aktsiate tekitamine ja kantimine on suures ulatuses, siis iga astaga väikeinvestorite osa selles firmas lahjeneb. Kui selline palk makstakse aga reatöötajatele võimalusena tulevikus osta lisanduvaid aktsiaid mingi konkreetse hinnaga, mis on tänasest suurem, siis on see märk firma juhtide usust firma tulevikku ning hea motivatsioon reatöötajatel töötada veel paremini.
= Firma juhtkond ei tohi olla varem teinud mingit sigadust, kontrolli nende tausta googlest. Võimalik et on tegemist hoopis eduka juhiga, kellel varem mitu õnnestunud startuppi? Aastaaruandes on tavaliselt sõna firmajuhil. Seda roosamannat (s.t. firmajuhi omapoolseid hinnanguid faktidele ja tulevikule) ei tasu eriti tõe pähe võtta, tuleks alla kriipsutada vaid puhtad faktid ning vaadata, ega firmajuht mõnest kahjulikust asjast hoopiski rääkimata pole jätnud.
= Aktsiahind ja firma varad peavad olema vastavuses. Võte ette bilanss, a) lahuta kogusummast kõik laenud ja võlgnevused , järgi jääva väärtus on omakapital ehk kui palju kui palju firma hetkel võlgneb aktsiaomanikele ehk sulle. Võrdle seda summat aktsia tänase turuväärtusega. Võrdle omakapitali suurust ka reaalsete materiaalsete varade suurusega, vt järgmine punkt. b) lahuta kogusummast kõik materiaalsed varad (kinnisvara, tootmisvahendid, valmistoodang ja materjalid laos, raha kassas ja muudes väärtpaberites), järgi jääv summa on "õhk" ehk aktsia imidž pluss patendid ja muu knowhow pluss töötajate kvaliteet (vaimsed võimed jne.). Innovatsiooni ja IT-firmadel võib see olla märkimisväärse suurusega, sissetöötatud kaevandustes aga reeglina väike. Arvuta nende suhe bilansimahtu, suhe aktsiahinda ja võrdle teiste sama sektori firmadega.
= Võta ette kasumiaruanne ja vaata, kas netotulu/kahjum on aastate lõikes kasvav või kahanev. Suhtarvud blansiväärtusse ja aktsiahinda on jälle arvud, mis näitavad firma tugevust.
= võta ette firma aktsiahinna viimase 3 kuu ja 1 kuu graafik. Millised on hinnahüpped? Milline on shanss praegu tabada põhja või tippu? NB! järsk hinnalangus võib tähendada seda, et kukkus dividendi päev. Seega, kui hind kukkus 0,5b eurot, siis ehk maksti 0,5 eurot dividendi, mille võrra firma väärtus kahanes? Võibolla kulutati välja hoopis lisaemissioon ehk firma soovib saada lisaraha omanike käest, sest kassa on tühi (reeglina on emiteeritavate aktsiate hind madalam turuhinnast, see võib anda soodsa võimaluse hankida lisaks aktsiaid odava hinna eest, mõnikord aga langeb ebapopulaarse aktsia hind isegi sellest hinnast allapoole). Kui lisaemissioon on turu lainedamiseks või uue toote juurutamiseks, tasub kaaluda aktsia ostu. Kui see on pankroti vältimiseks, siis hoia eemale!
= võta ette viimased uudised (mida firma on ise avaldanud ja mida firmast on teised kirjutanud). Väldi hüpersuper positiivseid firmasid, nende hinda on juba kõik see sisse arvestatud. Võrdle uudiste kuupäevi firma aktsiahinna graafikuga - kuidas käitub turg nende uudiste peale? Kui negatiivsed uudised hinda ei kõiguta, siis on turul suur usk sellesse firmasse (aga kas see on ka reaalselt millegiga tagatud?). Kui positiivsed uudised hinda üldse ei kõiguta, siis on ka asi kahtlane (mingi varjatud negatiivne tegur?). Kui positiivne uudis toob korraks hinnatõusu, mis hiljem jälle langeb tagasi vanasse kohta, siis ilmselt on palju lolli raha seda aktsiat püüdmas.
= parallelselt hinna ja uudistega vaata ka aktsiate käivet graafikult - kui palju aktsiaid mingi uudise peale on omanikku vahetanud. Kas hinnahüpe on tulnud mõne üksiku lollikese tehingust või on selle taga lai rahvamass või mõni suurinvestor, kes siseneb/väljub (alati on kaks poolt - üks ostab teine müüb, nende seisukoht aktsia tuleviku suhtes on erinev) Vaata, kus oli eelmine suure käibega tehingukoht - ilmselt on palju aktsiaid selle hinnatasemega ostetud - nemad lähtuvad oma kahjumist/kasumist - selle hinnataseme peal on oluline otsustuskoht nii mitmelegi kaasomanikule (millal kasumit võtta, millal kahjumit vältida ehk ostu ja müügi otsused suurele hulgale aktsiatele). Kui firma on hiljuti tulnud börsile või teinud lisaemissiooni, siis oluline hinnatase on ka nende aktsiate emissiooni hind - seal on palju sisenejaid, kes kõik loodavad kasumit ja väldivad kahjumit.
= insaider tehingud: kas firma juhtkond on viimasel poolaastal müünud või ostnud aktsiaid? Oluline on vaadata, kui suur on tehingu maht võrreldes varasema omandusega (mõnikord on juhtunud, et firma juhtkond ostab väga väikese koguse võrreldes koguhulgaga, et aktsiahinda ja oma varanduslikku seisu sellega manipuleerida). Hea märk on see, kui langeva hinna pealt suuri koguseid juurde ostab. NB! oht, et keegi hakkab suuromanikuks ja esitab väikeomanikele ultimaatumi (vaenulik ülevõtmine).
= see, kas aktsia hind on 0,5 või 5 või 50 eurot, ei mängi sisuliselt rolli. Oluline on see, mis ta maksis selle hinna suhtes eile ja mis hakkab maksma homme, sest raha toob protsent, mitte absoluutväärtus. Madala hinnaga aktsiatel on psühholoogiline moment pluss väike hinnaastmestik, mis teeb suuremad hinnahüpped protsentides (senditurg); Kõrge hinnaga aktsiaid on aga väikeinvestoril raske doseerida. Kuigi aktsiate arv ei oma tähtsust (oluline on rahaline väärtus), püüan opereerida ümmarguste arvudega, siis on lihtsam käigupealt arvutusi teha. Aktsiate hulka (rahalist väärtust) doseerides lähtun ka riskiastmest - suure riski korral on ostetud summa väiksem, väikse riski korral summa suurem (väikese riskiga aktsia tõuseb reeglina ka vähem, seetõttu võidud ja kaotused on ka väiksemad). Olen kasutanud viimasel ajal põhimõtet, et oman >10 erineva firma aktsiat, kui on tekkinud mind rahuldav kasum (30%), siis olen müünud (muidugi kaaludes ka hoidmist); kui on tekkinud suur kahjum (-20%), siis olen kaalunud sama või rohkema koguse juurde ostmist. Juurde ostmisel on väga suur oht, et aktsia edasisel langusel katastroofiliselt kahjum veelgi suureneb, sest summad on suuremad ja protsendid on ka suuremad: 100 pealt 50 on -50%, sealt edasi 25 peale on jällegi -50% 100-st, kuid seekord lisandub juba eelmine kahjum ehk 150 kulutatud rahaühiku pealt on tekknud 100 ühikut kaotust 75 asemel ning järel on ikkagi vaid 50. (kukkuva noa püüdmine!!!). Soovitav on endale seada piirid, kus tuleks aktsia maha müüa vaatamata rahalisele kaotusele, sest edasine hoidmine tooks veel suurema kaotuse (stop loss!)
= jne. jne. jne.
Veelkord - ära arvesta pimedalt teiste soovitusi, sest hiljem ei jõua ennast ära kiruda, kui aktsiaga raha kaotad. Kui kaotad raha enda analüüsitud aktsiaga, siis sellist kirumismomenti ei tekki - ise tehtud, ikka hästi tehtud.


=====================================================================================
Ülejäänud summa jaga kolmeks:
1) täida mõni pikaajaline unistus - see on kõige paremini kasutatud raha!
2) likvideeri kohustused, hoia teatud rahasumma (6 kuu keskmine sissetulek, näiteks) sulas - see annab rahuliku une ja muretu meele. Seda summat ära vähenda, pigem kasvata, et korrigeerida inflatsiooniga. Pool sellest summast võid panna samuti aktsiatesse, kui leiad, et uni on niigi rahulik. :)
3) osta mingi kasulik asi, mida vajad ja mis aitab säästa (mets, tööriist, kodu täiustamine vms.)
Last edited by td on 01 Dec 2014 16:04, edited 29 times in total.
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 01 Dec 2014 03:56

Jõehobu wrote:Nimelt börs ei salli - nagu kapitalism vist ülepea - optsioonides väiketegijat. Tehingutasud koorivad väiketegijalt kasumi ära ning kui mõne tehinguga hävid, oledki kahjumis.


You can't beat the house. Optsioonide taga on pikad analüüsid, tavainimene ei suuda enamasti neid lüüa. Pime õnn ja juhus on selle nimi - seda juhtub harva. Küllap aktsiatega on osaliselt ka nii, kuid sul on võimalus bussi siseneda ja sealt väljuda, kui üldine suund on teada (vahepeal küll põikab sinna, kuhu pole plaanis olnud sõita, aga kokkuvõttes jõuad lähemale).

Sama moodi tuleks mõelda ka aktsiate suhtes - kollektiivne aju on enamasti targem kui mis tahes üksikisik. Turu trendiga võidelda ei saa, sellega tuleb lihtsalt kaasa loksuda. Saab aga ära kasutada irratsionaalsust, mis tekib üldise ahnuse/hirmu ja fundamentaalnäitajate ebakõla tõttu.
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby rr009 » 01 Dec 2014 15:49

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/nl502399y

mul tuttav soovitas analüüsida investeerimiseks seda.. võid uudishimust üle lapata..
rr009
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 01 Dec 2014 16:11

rr009 wrote:http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/nl502399y

mul tuttav soovitas analüüsida investeerimiseks seda.. võid uudishimust üle lapata..

jaa, selles nanothenoloogia vallas võib tulla huvitavaid asju. Omamoodi "free energy" - osa molekule pääseb läbi, osa mitte. Hiljuti oli uudis, et grafeen laseb kergesti läbi vesiniku aatomeid, kuid muu kraami jätab "ukse taha". Esitati hüpotees, et tulevikus võiks kütuseelementidel sõitev auto saada vesinikku otse atmosfääriõhust (kahtlane, kas sellest kogusest piisaks). Kui selline sõel peaks olema võimalik, siis teatud energia hulk tööks siiski vajalik, mis tekkinud ülis soolase vee ja sõelale sadestuvad soolakristallid sealt minema uhuks.

Selliste firmadega on see häda, et nad tulevad aktsiaturule kuskil teises kohas, kuhu käsi ei ulata (mina tegutsen vaid Stockholmi börsil), või siis on tulek "post factum" - mingi startup, kus suured riskininvestorid juba ees ja nüüd lisaraha jaoks toimub kuskil selle firma aktisate emissioon, kuid minuni jõuab uudis alles siis, kui see firma on avalikult börsil kaubeldav ja tema hind on juba paar korda tõusnud (et siismõne kuu pärast jälle alla kukkuda - oma reaalse väärtuse juurde)

----
Täna minu naftafirma aktsia endiselt langenud, lohutuseks on see, et ka Buffett on hiljuti sisenenud naftasektorisse. Tema aga on mõistagi kavalam - ostis
http://www.weatherford.com/
ehk siis naftapuurimise tarvikuid tootev firma.

Samas, tema eelmine suurem ost oli Duracell, mis on samuti languses. See, miks ostis, selgub ilmselt hiljem. (püüd minna soodsalt Utilities sektorisse?)
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby rr009 » 01 Dec 2014 17:12

td wrote:Täna minu naftafirma aktsia endiselt langenud, lohutuseks on see, et ka Buffett on hiljuti sisenenud naftasektorisse. Tema aga on mõistagi kavalam - ostis
http://www.weatherford.com/
ehk siis naftapuurimise tarvikuid tootev firma.

Samas, tema eelmine suurem ost oli Duracell, mis on samuti languses. See, miks ostis, selgub ilmselt hiljem. (püüd minna soodsalt Utilities sektorisse?)


Seda venda ära usu, kuid suht aus, tark ja võimukas, kuid vanus teeb juba nüriks. Sellised "mina tegin" soovitajad toovad kaasa alati küll kerge laine aga sisuliselt on see tuim haip.. Ja eks kergelt seniilsed vanurid oma uudsuse puudumise kompenseerivad sellega, et tõmbavad teised penskarid kotti.. Märgid aktsiaturu keerukusest on õiged, megapalju on juba rämpsinvesteeringuid mupet pupetitesse ja reaalsustaju kadumisega. Ainult toorained on alla mängitud selgelt poliitiliselt, kuigi poliitika on pikk mäng, siis reaalne tarbimine ja nõudlus ei kao, vaid kergelt muudab struktuuri..
rr009
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Jõehobu » 01 Dec 2014 20:30

Vägev, hää td! Mul kulub sellest arusaamiseks vist rohkem aega, kui Sul kulus selle kirjutamiseks. Võtan igatahes ette ja mõtlen hoolega läbi. Palju tänu! 8-)
Jõehobu
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 01 Dec 2014 22:10

spl, mis on sinu prognoos / hinnang sellele? Täna, 1. detsembril käivitus.

Koort: e-residentide projekt toob kõige positiivse kõrval ka tõsiseid väljakutseid
http://majandus24.postimees.ee/3011599/ ... ljakutseid
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 01 Dec 2014 23:46

nafta hinna ja börsiindeksi seostest on siin ägedam graafik:
(allikas: http://www.zerohedge.com/news/2014-12-0 ... e-pictures)

In either case, the decline in oil prices is a clear message that "something is awry" globally and investors should take heed that risks of a market decline have risen markedly. While I am not saying that the economy is about to slide off into a recession, previous declines in oil prices of the current magnitude have been associated with poor outcomes for investors. Caution is advised.
Attachments
Nafta hind ja börsiindeks.jpg
Nafta hind ja börsiindeks.jpg (69.38 KiB) Viewed 10108 times
Last edited by td on 01 Dec 2014 23:54, edited 1 time in total.
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 01 Dec 2014 23:49

hh wrote:spl, mis on sinu prognoos / hinnang sellele? Täna, 1. detsembril käivitus.

Koort: e-residentide projekt toob kõige positiivse kõrval ka tõsiseid väljakutseid
http://majandus24.postimees.ee/3011599/ ... ljakutseid


:roll: Kahjuks jään siin vastuse võlgu, sest ma ei ole seda e-residendi projekti läbi lugenud. Et on ju kodakonsus olemas, mis õigused on e-residendil, mida tohib ta rohkem teha, kui mõni teine võõrriigi kodanik. Ausalt öeldes, järjekordselt üks segane projekt, mille sisu ja olemust, õiguslikku poolt pole korralikult emakeeles ajakirjanduses kajastatud.
spl
Site Admin
 
Posts: 18383
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 01 Dec 2014 23:57

Tegelt väga hea, et araablased said aru, kasum kasumiks. Aga naftahinna dumpinguga tõesti konkurente rapivad kõvasti, aga seekord usun, et isegi nemad saavad aru, III maailmasõda ühe hullunud jupatsi pärast oleks absurd. Jupats kõrvaldatakse varsti tema enda semude poolt.
---

Aktsiate kohta ütlen vaid sabakondi tunnet, et tuleb selline korrektsioon, mida maailm eriti pole näinud. Sellepärast mina näiteks teeksin aktsiad rahaks ja ostaks kasvõi puupulkasid. See lihtsalt minu neutraalne sabakondi arvamus.

Minu arvamus sama usaldusväärne kui Igor Mang või Kuuse Taat või Piibu Jaan... aga vahel läheb täppi 8-)
spl
Site Admin
 
Posts: 18383
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 02 Dec 2014 01:25

spl wrote:Aktsiate kohta ütlen vaid sabakondi tunnet, et tuleb selline korrektsioon, mida maailm eriti pole näinud. Sellepärast mina näiteks teeksin aktsiad rahaks ja ostaks kasvõi puupulkasid. See lihtsalt minu neutraalne sabakondi arvamus.

Minu arvamus sama usaldusväärne kui Igor Mang või Kuuse Taat või Piibu Jaan... aga vahel läheb täppi 8-)


Eile ja täna lõhkusingi õues puid, puuriit sai peaaegu valmis. Ahju küll veel pole, aga plaanis aasta perspektiivis paigaldada, korsten on juba eelmisest omanikust olemas. :)
Jah, nagu öeldud, mul ongi õnged sees kasumis aktsiates, et väljuda. Miinustes aktsiatga veel vaatan, mida annab ette võtta ..... Väljumisega hakkab natuke kitsaks minema, sest järjest rohkem on tuulenuusutajaid, kes justkui aimaks paha haisu.
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 02 Dec 2014 02:03

amazoni 15 000 robotpäkapikku. Robotpäkapikkude jõu ja kiiruse demonstratsioon. Päkapikud on nüüd töötud... :( (OK paar tükki veel töllerdasid piiratud ja piiretega eraldatud tsoonides. Aga nendegi tegevus paistis śuht robotiseeritud ja nüri ning ilmselt neidki pole järgmine aasta enam vaja.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1417402430251
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 02 Dec 2014 04:29

tänane õpituba: masinkudumine
https://www.youtube.com/watch?v=IN6-SaBBcSY
(mina ei tea sellest ööd ega mütsi, aga huvitav oli vaadata)
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 02 Dec 2014 05:44

meenub, kuidas Tallinnas üks neiu kaebas arsti peale. kes olla öelnud temale pigga (piiga)
http://politicana.ru/wp-content/uploads ... so84DL.png
td
 
Posts: 16346
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby rr009 » 02 Dec 2014 11:56

spl wrote:
hh wrote:spl, mis on sinu prognoos / hinnang sellele? Täna, 1. detsembril käivitus.

Koort: e-residentide projekt toob kõige positiivse kõrval ka tõsiseid väljakutseid
http://majandus24.postimees.ee/3011599/ ... ljakutseid


:roll: Kahjuks jään siin vastuse võlgu, sest ma ei ole seda e-residendi projekti läbi lugenud. Et on ju kodakonsus olemas, mis õigused on e-residendil, mida tohib ta rohkem teha, kui mõni teine võõrriigi kodanik. Ausalt öeldes, järjekordselt üks segane projekt, mille sisu ja olemust, õiguslikku poolt pole korralikult emakeeles ajakirjanduses kajastatud.


Peale seda kui SMS laen on riigist üle käinud on see teenus igal pool huvitav, et oleks kuhugi põgeneda, kui saatkonnad seda väljastama hakkavad, siis on ka võrk olemas... SMSkuritegu kasutan lihtsalt kui seadustatud liigkasuvõtmise kujundit, mitte kui ühiskassa algatatud projekti..

Aga iga uudne asi on kasulik/kasumlik, tavaline psühholoogia, nutitelefonidega kaasnev inimese areng on tegelikult väiksem kui sellele raisatud raha vist, aga kasumlik on ta kindlasti... Meie mülka müümisele on see suht suur pluss, kesk euroopa võidaks vähem kui ääremaa ja see võimaldab kasuliku väikeinvestorit tuua, sest suurinvestorid on pooled parajad kurjategijad ja kasumiimejad..
rr009
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby rr009 » 02 Dec 2014 12:15

spl wrote:Tegelt väga hea, et araablased said aru, kasum kasumiks. Aga naftahinna dumpinguga tõesti konkurente rapivad kõvasti, aga seekord usun, et isegi nemad saavad aru, III maailmasõda ühe hullunud jupatsi pärast oleks absurd. Jupats kõrvaldatakse varsti tema enda semude poolt.
---

Aktsiate kohta ütlen vaid sabakondi tunnet, et tuleb selline korrektsioon, mida maailm eriti pole näinud. Sellepärast mina näiteks teeksin aktsiad rahaks ja ostaks kasvõi puupulkasid. See lihtsalt minu neutraalne sabakondi arvamus.

Minu arvamus sama usaldusväärne kui Igor Mang või Kuuse Taat või Piibu Jaan... aga vahel läheb täppi 8-)


Jupatsi kadumist kardetakse rohkem kui tema kollektiivi liikmed, sest sisulist muutust pole näha ja sealne juhtiv kolletkiiv on kordades monoliitsem kui meil ja pooltes EU riikides. Ja seal on ka päris palju tegelike partioote ja aristokraate ja väga süsteemseid arendajaid. Täna on küll agresiivsem ja militaarsem pool esiplaanile tõstatud, aga meeskond pole lõhutud, neid märke ma veel ei näe, kuigi mingi 10-15% tippklassi inimestest on põgenenud, aga hullem on see, et mililtaristid on saanud tunduvalt rohkem võimu ja need on ka murdmatud isikud ja täiesti halastamatud buldogi tüüpi võitlejad.. Praegu käib vaigistamine ja US poolt tehakse kõike et nende vahel tekiks kahtlus ja sealt tulenev kõrinärimine, kui seda veel pole, julm kantimine käib küll..

Aktsiates julma korretsiooni pole võimalik teha, raha on liiga palju ja mulli lõhemine oleks hullem kui rublapaanika... 10 aastat tagasi oli miljardi ütlemine mania grandioso, nüüd nõrkuse näitamine. Hullem oht on see, et kogunenud tohutu mass 1% kätte hakkab plaanimatult liikuma. Aga kui metsapulkasid tahad, siis ma võin vahetada kvaliteetse IT teenuse vastu kuna nagunii hakkan kodumaalt ära kolima.
rr009
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 02 Dec 2014 14:58

Ma tean vahel liiga otsekohene, aga ma algusest saati rääkinud, et riiki ei tohi juhtida isikud, kes ühest p-sest teise sisse pugenud. Meil 80% poliitikud sellised, neil pole tööst aimugit; tihti seadused juba näitavad võhiklikkust.

Kaja Kallas kritiseerib poliitikuid: riiki peaks juhtima need, kes on päris tööd teinud ja elu näinud
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kaja-kallas-kritiseerib-poliitikuid-riiki-peaks-juhtima-need-kes-on-paris-tood-teinud-ja-elu-nainud?id=70275293
spl
Site Admin
 
Posts: 18383
Joined: 12 Feb 2008 20:59

PreviousNext

Return to Kinnisvarast / Majandusest

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests