Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Kui oled näinud kusagil "põõsas" Eesti Nokiat vedelemas
anna meile teada, ehk suudame mõtet edasi arendada...

Juhul, kui nägid korterit, mille hinnas tavapärasest vähem nulle...
või ehitamisel kasutati zelatiini.. sosista meile ka.


Kõik head vestlused teretulnud !
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 01:48

Kuidas siis ikkagi meil on praegu kinnisvarahinnaga: põhi? tasakaalupunkt pikemaks ajaks? pullilõks ehk vahepeatus enne järgmist põhja?
Milline ajahetk minevikus vastab kinnisvaraturu põhjale ja tasakaalupunktile? Milline indikaator (tunnipalk? EHI? THI?) on parim kinnisvarahinna leidmiseks? Maitse asi. Siin on hüpoteetiline "õige hind" erinevatest kriteeriumitest (ehitushinnaindeks, tarbijahinnaindeks, brutotunnipalk) lähtudes 2000Q1 (madalam katendlikjoon) ja 20003Q4 (kõrgem katkendlikjoon) ajahetkest.
Attachments
Tallinna kahetoalise korteri hüpoteetiline hind 2009Q3.jpg
Tallinna kahetoalise korteri hüpoteetiline hind 2009Q3.jpg (160.96 KiB) Viewed 23176 times
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 02:56

Kõige varajasem homogeenne statistika mis on saadaval: Tallinna kahetoalise RAHULDAVAS SEIUKORRAS (pub.stat.ee definitsioon: sanremonti vajava) m2 hind 1997-2009
Kui rakendada THO ja EHI tasutsüsteemi hetkest 2000Q1, siis oleks pidanud sellise korteri "ajalooliselt õiglane" m2 hind jääma 2009Q3 seisuga 6000 - 8000 krooni kanti. Kas mäletate, et kevadel ennustasin pangalaenude rahavoo alusel sügiseks Tallinnassse hindu 8000 kanti, olles selle summa läbi korrutanud Tambovi konstandiga (mingi 6500 vist tuli ilma korrigeerimata). Paistab klappivat. Hind pole langenud "õiglasele tasemele", sest kannatlikult oodanud inimesed ostavad nüüd oma varasemate säästude eest. Kui need ostjad otsa saavad, siis peaks tavainimestele mõeldud korterihinnad jälle edasi langema. MEIL ON PULLILÕKS :!: :idea: Hoiatus, mida olen korduvalt öelnud: see ei kehti eksklusiivse kinnisvara kohta, mis tõenäoliselt on oma põhja saavutanud (kuid kes teab ;) - statistika ju puudub)
Attachments
Tallinna kahetoalise korteri m2 hind 1997-2009.jpg
Tallinna kahetoalise korteri m2 hind 1997-2009.jpg (137.29 KiB) Viewed 23149 times
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 03:31

Sama graafik harjumuspärases skaalas, et paremini tajuda "õigeid" hindu. Mõnele võib see paraku tekitada "denial"'-it. :shock:
Attachments
Tallinna kahetoalise korteri keskmine m2 hind 1997-2009.jpg
Tallinna kahetoalise korteri keskmine m2 hind 1997-2009.jpg (150.45 KiB) Viewed 22873 times
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 04:24

Analoogne graafik USA-st
vt. http://www.marketoracle.co.uk/Article11702.html

Panin samad pildid üles ka lhv.ee foorumisse. Seal tekkis küsimus, et kas Tallinna hinnad ja kogu Eesti THI ja EHI on omavahel võrreldavad. Selle peale ma ei osanud vastata.
Attachments
housing and CPI.gif
housing and CPI.gif (19.18 KiB) Viewed 17004 times
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 05:57

Kõige varasemad andmed kogu Eesti kahetoalise korteri ruutmeetri hinna kohta on pub.stat.ee lehel aastast 2002Q1. Kui eeldada, et aastal 2000Q1 oli hind sama (tegelikult aga oli ju tõenäoliselt veidi madalam), siis tuleks 2009Q3 hüpoteetiliseks hinnaks 9756 krooni, tegelikult oli 12600 krooni. Arvestades, et keksmiselt on Tallinna hinnad 1,3 korda kõrgemad kui Eesti hinnad, siis sellise korrektsiooniga tuleks 2009Q3 m2 hinnaks Eesti kahetoalistel korteritel keskmiselt 6004 krooni ehk rohkem kui 2x madalam tegelikussest. (seda joont graafikul pole)
Attachments
Eesti ja Tallinna kahetoalise korteri m2 hind.jpg
Eesti ja Tallinna kahetoalise korteri m2 hind.jpg (114.76 KiB) Viewed 23123 times
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 09:19

to td, ma ei mõista kuidas sul öösel aju töötab, isiklikult öösiti tööd tehes näen kuradeid laual tantsimas ja muud hallukad :lol:

----------------

Oeh külastasin suur reklaami peale http://www.digilugu.ee portaali, et näha, kas minust ka mingeid jälgi. Ma ei tea, kas ma liialt kaua IT ala peal olnud või ootan midagi üllatavat. Üldiselt ülimalt mage disain nagu enamus riiklikel asjadel, kuigi 700-800 eeku makstakse tunnist võiks ikka nagu midagi enamat olla. Eesti.ee siiani täielik pettumus, kõikjal oli ka reklaam, meil nüüd uus disain, läksin kohe vaatama, et vau, kas tõesti. Siis nägin päis oli ära muudetud ja vasakult roheliseks värvitud, kogu see linkide kaos siiani alles.

Digiloo portaali suurim viga, aeglane, aeglane ja veelkord aeglane. Järgekordselt kirjutatud üks java vaimusünnitus (servlet), backendi ei tea, teades meie overkill arendamist, siis arvan, et oracle. Miks ei kirjutata kiireid apache veebimooduleid (shared module - C++/delphi) tegemist pole cgi'ga (!) ja veebilehele Ajax toetus ning ei pea kümme sekundit ootama. Bytecode rakendused on surmale määratud või nõuavad meeletut ressursi , et ntx vastata 10 000 kliendi päringule või siis tuleb cachemisega kõvasti mässata.
--
11.40 enam sisselogida ei saa...


Disclamer: kui näen mõnda (otseselt/kaudselt riiklikku) hästi tehtud nii visuaalse kui tehnilise disainiga liidest, siis ei pea muretsema. Head asja peab kiitma ning selliste asjade jaoks kiidusõnu mul on.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 12:17

Nõmme kinnisvarahinnad tõusid kuuga 22 protsenti
http://www.e24.ee/?id=208291

Mina arvan, et selle tõusu põhjuseks madal tehingute aktiivsus. Ntx. meie uinuval börsil võib ka ühe tehinguga paista aktsia hinnatõus 10%.

Kas kinnisvarahinnad kukuvad veel, seda enam ei usu, kui siis veel 5%. Aga vaatasin üle pika aja kv.ee portaali, seal ikka kõvasti unistajaid, kes loodavad asju müüa hinnaga >18 000 krooni ruut. Või maad kusagil X kohas 700>krooni ruut. Kõik sõltub pankadest, samas tunnistan ausalt, ma ealeski ei taha seda kv buumi enam näha. "positiivselt" vaadates enamus inimestes juba laenuikke all. Kuna töötute armee ka piisavalt suur, siis juba üksnes see välistab igasugu buumid.

Kuid kv hinnatõusu ma küll niipea ei usu ehk 4-5 aasta pärast ning ka mitte selline. Et alguses maksab krunt 100 000, siis 1 kuu pärast 300 000 siis juba 3 kuu pärast 600 000. Sama oli majade hindadega.
-----------------------

Saame vist teha võistluse, mis piirkonnast tuli kõige kirvem küttearve.

Järgmisel nädalal tuleb kuni 25 kraadi külma
http://uudised.err.ee/index.php?06190253
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 13:20

spl wrote:Kas kinnisvarahinnad kukuvad veel, seda enam ei usu, kui siis veel 5%.


:bugeyed: Mina postitan hulga graafikuid, mis näitavad, et umbes pool korterite hinnalangusest veel ees (Eesti jaoks 12600 -> 6000 krooni m2) ja Sina julged väita, et enam hind ei lange. :bugeyed:

---

Meil siin täna hommikul -30 kraadi, juba kaks nädalat paugutab -20 ümber (Laiuskraad on Helsinki lõunatipp)
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 14:02

td wrote:
spl wrote:Kas kinnisvarahinnad kukuvad veel, seda enam ei usu, kui siis veel 5%.


:bugeyed: Mina postitan hulga graafikuid, mis näitavad, et umbes pool korterite hinnalangusest veel ees (Eesti jaoks 12600 -> 6000 krooni m2) ja Sina julged väita, et enam hind ei lange. :bugeyed:

---

Meil siin täna hommikul -30 kraadi, juba kaks nädalat paugutab -20 ümber (Laiuskraad on Helsinki lõunatipp)


Hmmm...julgen väita, et meeletult enam ei lange, samas minu väited on ka lambist võetud. Mingist hetkest lihtsalt võetakse kinnisvara lihtsalt müügist maha ja hakatakse paremaid aegu ootama.
Kui laiemalt mõelda, siis erasektori palgalangus peab ka korrigeerima kv sektorit. Varem öeldi, et ruutmeetri hind = keskmine palk. Tegelikkuses on hetkel turul väga vähe inimesi, kes suudavad kinnisvara osta, see ikka tekitab hinnasurvet edasi. Kui töötus väheneb ja palgad jälle tõusevad, siis kv sektoris ehk natuke rohkem aktiivsust.


Aga kui keegi loodab kv hindade tõusu, siis julgen korduvalt väita niipea seda kohe kindlasti ei toimu.

Keskmine tallinlane võib endale lubada 79-ruutmeetrist korterit
http://www.e24.ee/?id=208398

:lol: igakord, kui kuulen sõna Pindi meenub mulle Sooman...mees kes raudselt vastu rinda tagus oli see 2007 keskel isegi veel, kinnisvarahinnad ei saa langeda, need saavad VAID tõusta.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 14:33

Oi, ma hakkan järjest rohkem vihkama igasugu ärimehi ja muidumehi, kes püüavad inimeste päid segi ajada. Mitte keegi teine (v.a. poliitikud ja advokaadid) oma ametis ei saa sissetulekut valetamise (või viisakamalt väljendudes - pooltõe rääkimise) eest.
Aga kv-meestel on ikkagi reality check veel olemata, kui vaadata tarbijahindade, ehitushindade ja kv-hindade graafikut. See tuleb tasapisi, aga hiljemalt aastaks 2014 on see kohal. Kuskil kommentaaris oli ka mingi maaler, kes imestas, et m2 eest pakutakse ainult 10krooni (eeldan, et sinna sisse käib ka pinna ettevalmistamine, eeldan, et tegemist on uue pinnaga, mitte restaureerimisega). Mina vastan, et pigem on viga madalas tööviljakuses (valedes töövõtetes), et liiga vähe ruutmeetreid jõuab tunni aja jooksul "maalida". Kui üldine hinnatase on teine, siis lihtsalt enam ei ole laenuressurssi ega lolle inimesi, kes ühes tööstusharus toimuva eest on valmis maksma tunduvalt rohkem kui teiste tööstusharude töötulemuse eest.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 14:39

to td, olen täiesti nõus, et ehitussektor oli niivõrd ülemakstud, kui üldse midagi saab veel olla. Ma ei taha väita, et ehitaja ei või head palka saada, aga kui ehitajate palgad lähevad 3-4x suuremaks õpetajate palkadest, siis ikka riigis väga valesti asjad. Endalgi tekkis tunne, et miks kõik need aastad õpitud, stressa suurte süsteemide elushoidmisel, kui lihtsalt võiks betooni loopida ja raha tuleb. Jutt käis buumi ajast.

Kas keegi oskab hetkel öelda, mis võiks olla kivi ladumise hind fibo 300. Mina ntx õppisin ladumise kenasti ära, natuke lugesin raamatuid, korra seisin ninapidi kohal ja julgesin küsida veel, miks te püstvuuke nii lohakalt täidate :twisted:
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 14:50

Nn. mördiööbikute reality check on toimumata (ja seetõttu vale arvamus oma töö tähtsusest ja palgast) seetõttu, et kogu 20 aasta jooksul ei ole olnud ajajärku, kus ehitustööde hind oleks olnud madalam keskmisest ajaloolisest üldisest teenuste hinnatasemest. Alles viimasel aastal on toimunud langus keskmisele varasemale hinnatasemele ja see on olnud valus. Ka sovetiajal olid lihtsa lõpetamata keskharidusega ehitaja (troppija) palgad võrreldavad eriharidusega inimeste (õpetajad, medõed, nooremteadurid jt.). Ühel hetkel aga nüüd selgub, et ehitustööd on kuivanud kokku, muud lihttööd ei ole ka pakkuda ja tuleb leppida tunduvalt väiksema palgaga, kuna troppida soovijaid on järsku liiga palju tekkinud.
Nägin kõrvalt, kuidas 90ndate alguses (kriisiajal) sugulase juures töötas eramu ehitusel 3 ehitusmeest. No ikka suht pohuistlik oli suhtumine, kuigi oli ülelüldine suur kriisiaeg.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 14:54

to td,

"troppija" :D hea termin.

Üldiselt ise üritasin ka vahepeal omale inimesi appi palgata ja kohtasin suhtumist, ei no sa maksad vähe, ma teeme kuidagi ja vsjo. Siis tekkis mul tunne, et kui isegi 10x rohkem maksta, ei tuleks ka paremat tulemit. Ma ei salli inimesi, kes ei tee oma tööd südamega vaid teevad selleks, et nuts kätte saada ja vsjo. Tulemus ja kvaliteet pole üldse mingi tähtsusega.

Ja kui hakata käkki keerama, sest vähe makstakse, kas poleks siis õige aeg ametit vahetada. Pakkusin oma lihtsat IT ametit, me ju kõigest klõbistame klaviatuuri taga :lol:
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 14:59

jah, igasugu legende ju liigub sellest, kuidas ehitusmees on käkki keeranud sellele, kes liiga vähe maksis. Arvan, et peagi (kui juba praegu mitte) saabub ajajärk, kus ehitustööle saab AINULT soovitusega (eelmise objekti omaniku käest).
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 15:02

td wrote:jah, igasugu legende ju liigub sellest, kuidas ehitusmees on käkki keeranud sellele, kes liiga vähe maksis. Arvan, et peagi (kui juba praegu mitte) saabub ajajärk, kus ehitustööle saab AINULT soovitusega (eelmise objekti omaniku käest).


See pole legend, see on reaalsus. Ma üldse ka buumi aeg imestasin, et miks vaadati mind nagu hullu, kui palusin näidata mingit paberit lõpetatud ehituskoolist/kutsekast või korralikku ülevaadet tehtud töödest. Kõikjal mujal selline asi olemas, seal mitte. Ma ei näe selles midagi imelikku, sellega ma saaksin lihtsalt enda riske maandada, et tegemist on tõesti spetsialistiga.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 15:05

spl wrote:to td,
"troppija" :D hea termin.

Olen selle ajajärgu mees, et veel oli võimalus ka EÜE-s käia. Seal oli minul töölepingus just selline ametikoht. Kes meist poleks olnud ehitusmees. :D Aga kes meist on olnud varasemas elus programmeerija, projekteerija või arst? :twisted:
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 15:07

td wrote:
spl wrote:to td,
"troppija" :D hea termin.

Olen selle ajajärgu mees, et veel oli võimalus ka EÜE-s käia. Seal oli minul töölepingus just selline ametikoht. Kes meist poleks olnud ehitusmees. :D Aga kes meist on olnud varasemas elus programmeerija, projekteerija või arst? :twisted:


Ai kurja, mul jäi see nägemata. Aga lihtsalt täiesti normaalne tava ju, et mul enne töötaja võtmis õigus näha tema töid ka või paluda pisike proovitöö teha.
Mis on IT mehe tööle võtmise esimene küsimus - mida sa ka teinud oled, näita ette.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Ivar » 06 Jan 2010 15:42

td wrote:
spl wrote:to td,
"troppija" :D hea termin.

Olen selle ajajärgu mees, et veel oli võimalus ka EÜE-s käia. Seal oli minul töölepingus just selline ametikoht. Kes meist poleks olnud ehitusmees. :D Aga kes meist on olnud varasemas elus programmeerija, projekteerija või arst? :twisted:


"Troppija" on see tähtis ametimees, kes troppe kinnitab. Ehk kraana tõstetrosse tõstetava tavaari külge.
Ühe "programmi" olen siiski kirjutanud, basicus aastal 1989. Lihtsalt prooviks, kas õnnestub. Kogu arvutiteadmus umbes toonasele tasemele jäigi.
Ivar
 
Posts: 105
Joined: 07 Feb 2009 23:47

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 06 Jan 2010 15:52

spl wrote:
td wrote:
spl wrote:Kas kinnisvarahinnad kukuvad veel, seda enam ei usu, kui siis veel 5%.


:bugeyed: Mina postitan hulga graafikuid, mis näitavad, et umbes pool korterite hinnalangusest veel ees (Eesti jaoks 12600 -> 6000 krooni m2) ja Sina julged väita, et enam hind ei lange. :bugeyed:


Hmmm...julgen väita, et meeletult enam ei lange, samas minu väited on ka lambist võetud. Mingist hetkest lihtsalt võetakse kinnisvara lihtsalt müügist maha ja hakatakse paremaid aegu ootama.
Kui laiemalt mõelda, siis erasektori palgalangus peab ka korrigeerima kv sektorit. Varem öeldi, et ruutmeetri hind = keskmine palk. Tegelikkuses on hetkel turul väga vähe inimesi, kes suudavad kinnisvara osta, see ikka tekitab hinnasurvet edasi. Kui töötus väheneb ja palgad jälle tõusevad, siis kv sektoris ehk natuke rohkem aktiivsust.


Aga kui keegi loodab kv hindade tõusu, siis julgen korduvalt väita niipea seda kohe kindlasti ei toimu.

Keskmine tallinlane võib endale lubada 79-ruutmeetrist korterit
http://www.e24.ee/?id=208398



Kui palju on meil KESKMISI (keskmist palka saavaid) Tallinnlasi?
Kahtlustan, et keskmise mõiste on meil käest läinud (devalveerunud).
Sest palgasaajate hulk on vähenenud 20%. Lugemi hulk ei sega ju keskmise arvutamist. ;) Ostutehingute hulgale ja kinnisvarahindadele/nõudlusele annab aga ränga hoobi. :shock: Samas vallandatud (e.palka vähendatud keskmisest allapoole ) on rohkem just keskmisepalgalisi ja väiksepalgalisi.

Üle keskmise teenijatel on kinnisvara juba olemas. Neid huvitab vaid kvaliteedi parendamine. Iga ostuga kaasneb meil (Baltikumi omapära. Palju omanikke.) nende puhul ka eelmise elukoha müükipaiskamine. Seega on meie kinnisvaraturg tõsises sõltuvuses(kriisis) just seetõttu , et vaevleb aste madalama sissetulekuga seltskonna puudumises/äkilises vähenemises.

Seega pean tõenäolisemaks td graafikutest* tulenevat prognoosi.
P.S. on olemas terve hulk kõrvalnähtusi mis teevad siinse turusituatsiooni keerulisemaks ja EU keskmisest erinevaks. (Amortisatsiooni reeglid. Ajaloolised ja demograafilised põhjused ja proportsioonid. jne.)
________
*Eeldades , et raha väärtus/usaldus ei kahane kiiremini.
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 15:57

td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 16:21

Täna on palju huumorikirjandust ajalehtedes, mis läheb klassika arhiivi. Julgen nii väita, sest olen oma arvamuses kv-turu edasisest langusest üsna kindel. Eks näis, muidugi, kes pärast oma sõnu sööb. Võin lohutada ennast, et pole selle ala spets. Olen aga harjunud tegelema "mustade kastidega" (sisend-väljund, teadmata, mis vahepeal kastis toimub). Kui palavik langeb 39-lt 37,5 peale, siis ikkagi ei saa veel öelda, et organism on terve. Ei saa olla nii, et varasemalt ja mujal on normaane temperatuur 36,5 ja nüüd järsku on normaalne 37,5, kuna enne oli 39. Põhjuseid otsigu asjatundjad, kuid mina ütlen, et äge mädapaise on muutumas krooniliseks ja kurnavaks põletikuks.
---
Täna on üheks populaarsemaks lingiks pilt, kus näidataske, kuidas meedia saab moonutada tegelikkust:
Image
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 18:43

Rootsi tühjendas Eesti rahast
http://www.ap3.ee/blog/2010/01/06/Rootsi_tuhjendas_Eestit_rahast

Mina foorumis tõin natuke teise hüpoteesi, euro vajalik ka selleks, et raha hoiustelt liikuma saada, sest eurohoiuste intress väga pisike. Samas kui olen aus, siis kui mul "oleks" palju raha, antud hetkel küll ei näe kuhu investeerida. Tean tean, siis oleks maaklerid ukse taga ja ütleksid ühe noodiga: kinnisvara. Tõesti ma ei kujuta ette, et kinnisvara seotamine tuleviku tulu nimel oleks mõistlik tegevus. See buum oli vaid korra.

Aktsiaturud ka kahtlase väärtusega, peale Telecomi lahkumist on Tallinna börs täiesti surnud koht. Globaalselt on aktsiaturud juba mullistunud, aktsiate ost juba suurenenud risk.

Kuhu teie oma säästud investeeriksite, kui summa oleks ikka milku või kaks või kolm;
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 19:06

Varuge toitu, vett ja ravimeid ning ostke püss. Nii ütleb....

... endine IMF ülemanalüütik (chief economist) Simon Johnson
http://www.businessinsider.com/barton-b ... ers-2010-1
---
Euroopa Keskpanga juhid välkvisiidil Kreekas, et arutada jätkuvalt eskaleeruvat võlakriisi
http://www.businessinsider.com/euro-ban ... ece-2010-1
---
järgmine täht peale BRIC-i on MAVIN: Mexico, Australia, Vietnam, Indonesia, Nigeria, South Africa.
http://www.businessinsider.com/the-next ... m-mexico-1
---
mida toob aasta 2010 majanduses? Siin on lai spekter erinevaid arvamuslugusid:
http://pragcap.com/the-ultimate-guide-t ... d-outlooks
---
meie kohalik Värmlandi ilmavaatleja ütleb, et tema 30 a. tööstaaži jooksul pole ta nii külma ilma veel kogenud. Ja tõepoolest, täna öösel oli minu kodust 20km põhja poole (Vitsand) 35 kraadi külma!
Nüüd jääb üle oodata, mida Venemaa ütleb oma gaasitrassi kohta :twisted:
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 19:16

td wrote:---
meie kohalik Värmlandi ilmavaatleja ütleb, et tema 30 a. tööstaaži jooksul pole ta nii külma ilma veel kogenud. Ja tõepoolest, täna öösel oli minu kodust 20km põhja poole (Vitsand) 35 kraadi külma!
Nüüd jääb üle oodata, mida Venemaa ütleb oma gaasitrassi kohta :twisted:


Norras oli olnud -40, aga mis loo juures kõige huvitavam. CO2 makse õigustavad teadlased ja üldse nö kliimateadlased väga vaikseks jäänud, sest antud külm näitab hoopis teist trendi. St. teadlased, kes üritavad õhku müüa.

Pigem usun mini jääaega, mis oli ka 17 sajandil. Päikese aktiivsus on hetkel minimumi peal ! http://spaceweather.com/glossary/sunspotnumber.html
Ka keskajal oli sama lugu. Vene kliimateadlased ütlesid lihtsalt, meil läheb külmaks, mitte soojaks nagu loodetakse.

"Pallike", mis meid elus hoiab.

Image
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby salasilm() » 06 Jan 2010 20:08

Head uut aastat siinsele rahvale! Parem hilja kui.... Leida :)

"Teate mõnda naist, kes talub seda, et ta mees tast vähem teenib? "
Ühte tean - iseennast. Teenin ca 3 x rohkem kui mu kaasa (olen kogu elu teeninud) ja mind jätab see täiesti külmaks. Minu poolest võiks ta ka üldse mitte palka saada, pea-asi, et MEES on :D
Aga ma vist pigem see erand, mis reeglit kinnitab - mingi test, millega püüti tuvastada, kui palju kelleski on meest/naist, andis mulle tulemuseks 125%. Meest :o
salasilm()
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 20:19

salasilm() wrote:Aga ma vist pigem see erand, mis reeglit kinnitab - mingi test, millega püüti tuvastada, kui palju kelleski on meest/naist, andis mulle tulemuseks 125%. Meest :o


:lol: :lol: Tänan hea õhtuse nalja eest !
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby h » 06 Jan 2010 20:19

salasilm() wrote:Head uut aastat siinsele rahvale! Parem hilja kui.... Leida :)

"Teate mõnda naist, kes talub seda, et ta mees tast vähem teenib? "
Ühte tean - iseennast. Teenin ca 3 x rohkem kui mu kaasa (olen kogu elu teeninud) ja mind jätab see täiesti külmaks. Minu poolest võiks ta ka üldse mitte palka saada, pea-asi, et MEES on :D
Aga ma vist pigem see erand, mis reeglit kinnitab - mingi test, millega püüti tuvastada, kui palju kelleski on meest/naist, andis mulle tulemuseks 125%. Meest :o


Rõõm kuulda, et siin foorumis veel mõned naised eksisteerivad.

Teema jätkuks. Elu on õpetanud, et naine võib küll rohkem teenida, aga sageli ei talu seda pigem mees. Eriti kui mees üldse ei teeni ja elab naise teenitu peal. Näiteks selline stsenaarium: kui naine käib tööl, siis mehel on väga palju vaba aega, et endale armukesi soetada ja neile naise raha eest kingitusi teha. Mees tunneb end naise suhtes alaväärsena ja ta hakkab naisele kätte maksma, tema elu n-ö põrguks tegema, et ennast rohkem "isasena" tunda. Mille peale naine ei taha sellise mehega enam magada. Ja ongi lips läbi.
h
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 20:44

Tere, Salasilm, pole kaua aega kohanud :-) Eks kõige vahvam ongi ju siis, kui mees ja naine teineteist täiendavad, aktsepteerivad ja hindavad.
---
Tulen tagasi rahvastikuprotsesside juurde, et näha, mis on olnud Tallinnas erinev võrreldes ülejäänud Eestiga. Vanusegruppide suhtarvudes (tallinna vanusegrupp / ülejäänud Eesti vanusegrupp) on seda hea võrrelda - toob erinevused markantsemalt esile. Rahvastiku kaldumine Tallinna poole on märgatav alates 2000, kuid see on eeskätt pensionäride ja laste arvelt. Tööealiste inimeste (15-65) kaldumine on tegelikult olnud hoopis ülejäänud Eesti poole, erandiks on vanusegrupp 20-49, kes kaldus Tallinna poole aastatel 1996 - 2002, edasi on ka nende kaldumine hoopis muu Eesti poolele.
Attachments
Tallinna ja ÜEesti rahvastiku võrdlus.jpg
Tallinna ja ÜEesti rahvastiku võrdlus.jpg (92.49 KiB) Viewed 16687 times
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Jan 2010 20:48

Riik pole enam bürokraatlikult haige vaid lausa marutaudis... :lol:

Agar ametnik kiusas suurettevõtja peret
http://uudised.err.ee/index.php?06190329
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Jan 2010 20:55

Absoluutarvudes aga on Tallinna rahvastikugruppide muutus selline: kasvab vaid üle 50 aastaste ja kuni 9 aastaste pätakate grupp. MIks valisin sellised grupid?
0-9: väiksed lapsed, kes on seotud peredega (vajadus elamist laiendada)
0-49: seltskond, kus väikesed lapsed (noored pered)
20-49: seltskond, kelelle antakse üle 15.a. eluasemelaenu
0-19: lapsed-ülalpeetavad
15-64: tööealine elanikkond
50- ...: seltskond, kes oma elamistingimusi enda jaoks ei paranda. (kui kaste jaoks, siis vt, laste või noorte perede gruppi)
Raske on midagi tarka siis välja lugeda, aga selline see graafik sai.
Attachments
Rahvastikugrupid Tallinnas.jpg
Rahvastikugrupid Tallinnas.jpg (66.98 KiB) Viewed 16671 times
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

PreviousNext

Return to Kinnisvarast / Majandusest

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 103 guests