Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Kui oled näinud kusagil "põõsas" Eesti Nokiat vedelemas
anna meile teada, ehk suudame mõtet edasi arendada...

Juhul, kui nägid korterit, mille hinnas tavapärasest vähem nulle...
või ehitamisel kasutati zelatiini.. sosista meile ka.


Kõik head vestlused teretulnud !
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 05 Mar 2021 11:01

:? Asi täiesti käest ära ja eile mis saade see oligi, Kallas ütles eriolukorda pole vaja. Reformi erakonna stiilis mitte millegi tegemine ja enesekiitmine viib Eesti kaosesse. Ma lootsin, et vahepeal tagapingis istumisega on nad midagi õppinud ja suudavad ka tegutseda. Sisuliselt kõik sama. Vanale koerale ikka uusi trikke ei õpeta !

https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/haiglas-on-578-koroonapatsienti-oopaevaga-leiti-1536-uut-nakatunut?id=92753103

---

Ma ikka täiesti masendunud sellest riigi lohakusest, muidu maksuamet närib igat senti. SynLab ja Medicum said 100 miljonit, et tõsta testimisvõimekust. Nüüd sisuliselt tuttavad räägivad, pole võimalik testimise aegu saada (pole piisavalt testimispunkte). Järjekorrad nii pikad. St inimesed ei teagi, et kas nad haiged või mitte. Lambist ka inimesed ei hakka töölt koju jääma.

Kas riik võiks avalikustada, mida ta saanud 100 miljonit eest. Kuluread peaks olema nähtavad, selline asi ei tohi olla "ärisaladus". Tegemist maksumaksja rahaga ning rahvatervisega.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Rr009 » 05 Mar 2021 11:32

td wrote:inimesed otsivad riiklikele žetoonidele aseainet, seetõttu see alternatiivrahade võidukäik, lausa naeruväärsusteni:
https://www.zerohedge.com/markets/mark- ... erchandise

arvan, et see on lahenduste otsimine, kõrvalteedel ekslemine
lahendus peab olema kuskil mujal, aga midagi sarnast, kuid täisulikumat (hajutatud digitaalne arveldusüsteem?)


See raha mis trükitakse satub küll inimeste kuid mitte kodanike kätte ja ka näitab tegijate vaimupuhtust. Tehnoloogia on pagana hea, kuid BC on ikka täisabsurdi näide ja seda saab lubad vaid väga mõjuvõimsate toel (samas aimates mis riik suurimate BC omanike seas on tekib minus täissegadus)
Aga oma väärtuse kirjutamine krüptosse ja selle vahetus samade väärtushinnangute vastu oleks väga vinge...
Rr009
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 05 Mar 2021 12:37

spl wrote:Reformi erakonna stiilis mitte millegi tegemine ja enesekiitmine viib Eesti kaosesse.

Ma olen sellega igati nõus.
Samas teeks ühe lisamärkuse - valitsus vahetus 26.01 (vist oli) ja täislukustamise (arvestades aastavahetust, vene jõule jne) oleks saanud teha varem ja parema ajastusega.

See ajabki mind ennast närvi kui pressikonverentsi "talking heads" lihtsalt hääldavad üle niigi teadaolevaid numbreid ja lisavad sinna omapoolseid omadussõnu (ma oskan seda ka ise kuna tean nii numbreid kui omadussõnu) ilma oma tegevust nö kvantifitseerimata, rääkimata sellest et siduda seda konkreetsete lähiaja plaanidega.

Näiteks " oleme arvutanud et uued juhtumid tekivad tähtsuse järjekorras (inimtihedusega neis korrigeerituna) sellistes kohtades (minu suvalin jrk): 1.kaubanduskeskustes, 2. koolides, jne. Seetõttu kui: prognoositav R areng ületab lähema X nädala jooksul praeguste meetmete korral Y väärtuse, või kui prognoositav täidetud haiglakohtade jne arv ületab Z, siis rakendame koheselt meetmed z1,z2, kui ei piisa siis z3,z4 jne."

Hea oleks ka kusagilt näha kuidas Fischer ise on erinevate simulatsioonidega ja sisendmuutujatega (välismaalaste tulek, Soome pendelränne jm, ning siseriiklikud muutujad) neid R ja haigusjuhte prognoosinud ja kas neid prognoose on ka tagantjärgi testitud (usaldusmäära kontrolliks, et uusi prognoose-meetmeid paremini rakendada).

Kui on siis olekski hea kui ta ise neid pressikal kommenteeriks, mitte erinevad "rääkivad pead" kes juhinduvad suuresti vist vaid oma PR nõunike juhisteset (rõhuge empaatiale, valitsuse murele, "eile pidasime nõu kuni hilisööni" (tjah, tõepoolest kangelaslik), jne, pluss näiliselt otsustavale tegutsemisele jne jne)
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 05 Mar 2021 12:49

spl wrote: SynLab ja Medicum said 100 miljonit, et tõsta testimisvõimekust.

Huvitav oleks teada nende firmade tausta. Püüdsin paar nädalat jälgi ajada, aga internetiotsingu otsad läksid vette. Jäi mulje, et Eestis on üks erameditsiini konglomeraat, millel on mitmed investeerijad, võibolla ka väljamaalt. Iseenesest pole see ju halb. Halb on see, kui otsad viiksid välja korruptsioonini. Jäi silma ka see, et see kongolmeraat on viimastel aastatel jõuliselt kosunud, ostes kokku mitu väikemat firmat või osaluse neis. S.t. tütarfirmad mitme nime all.
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 05 Mar 2021 12:55

pop wrote:[ "eile pidasime nõu kuni hilisööni"/.../ jne, pluss näiliselt otsustavale tegutsemisele jne jne)

Kui hakatakse rääkima otsustusprotsessist, mtte otsustest, siis otsust sisuliselt pole.
(jälle üks uus Murphy seadus)
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 05 Mar 2021 15:05

inimene, kes songib nõelaga naha all vanas verevalumis ja otsib seal nõelaotsaga veresoont - ja samal ajal küsides valugrimassi peale, et kas on valus, need ei peaks töötama meditsiini alal. Palusin enne seda ka valuvaigistavat kreemi, seda polnud.
Absoluutne osavõtmatus ja professionaalne kretinism.

Mul ei ole enam ühtegi veresoont jäänud, kust veeniverd kätte saaks, kõik kohad on sinikaid ja vanu torkeid täis. Loodetavasti järgmise nädala alguses saan haiglast välja.
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 05 Mar 2021 21:01

Kahtlustan, et mingit sisulist riski ja levimisanalüüsi (arvutimudeldamist) praeguse kaubanduskeskuste otsusega ei tehtud. Näen selle taga suurte Keskuste rammusat mõjuvõimu ja lobi...(Peale selle, et ka ettevõtjatena jäid oma meetmetega kaks-kolm nädalat hiljaks ja kui vesi juba ahjus hakkasid uste peal midagi tegema.... :evil:
Võrreldes eelmise aasta piirangutega, mis puudutasid kaubanduskeskuseid, ei tehta sellel aastal vahet kaubanduskeskuste ja eraldi sissepääsuga kaupluste vahel. “Vahe tegemine ennast ei õigusta ning pigem tekitas see eelmisel kevadel küsimusi ja segadust,” kommenteerib Ülemiste keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Tiia Nõmm.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/92752 ... l-voimalik
80% tõenäosusega saab sellest paras tsirkus ning tagasilöök ja ahistus kogu tavapoekaubandusele väga pikaks ajaks ning tuleb seejärel valuliselt ikkagi ümber reguleerida. Kui midagi veel on reguleerida. :HEAD Hetkel sellega säilitavad suured keskused enda pildil olemise ja suurusefekti (ehk väiksed keskused ja eraldi pindadel poed ei saa turuosa). Kuid pika perspektiivis on see lühiajaline võit . Pärast (kui normaliseerumine üldse toimub) ei ole neil suurt midagi enam tagasi võidelda... Sest kui väikseid-suuri (ehitus)poode jms. hajutatult lahti hoida ei saa , kaob mingi ajaga inimestel üldse tavapoeskäimise harjumus...ning pole võimlik neid ostjaid endale tagasi krahmata.
Lisaks juhtub see, et "lubatud" tegevusega ärid saavad ülekoormuse...mis juba täna oli (millegipärast...kuigi ju täna veel kõik lahti. Aga käivitus see mis ikka sellistel juhtudel .. :HEAD ) tunda. Ma mõistan...praegused noored otsustajad ei ole oma silmaga näinud-kogenud mis omal ajal ENSV-s samas situatsioonis paratamatult juhtub ja selliste olukordade lugemine on meie rahval geenides...
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 05 Mar 2021 21:53

Ma ei saa siiani aru, kas Kallas teeb nalja või on ta täiesti süüdimatu. Sisuliselt valitsuse tasemel täielik tegevusetus ja nüüd kuulutas, et ta läheb ise veel garantiini ka :?

https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/video-arkadi-popov-meie-haiglas-on-covid-patsientidele-moeldud-voodikohti-alles-alla-kumne?id=92760971

---

https://leht.postimees.ee/7195053/rait-piir-hambutu-valitsuse-hingele-jaavad-kumned-surmad
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 05 Mar 2021 23:44

Kes mäletab, ma mõni aeg tagasi postitasin järjekordse...mõttelennu, et kuidas neid süstlaid ikka jaguma peaks ;)

https://www.postimees.ee/7194864/vaktsiininappuse-korval-voib-hakata-kimbutama-sustalde-puudujaak

---

Pagan, tore et ehituspoed ka kavalad. Kui nädalavahetus ei saa lahti olla pikendame ajad 23 ja avame hommikul 7. Järgmise nädala teises osas peaksime hakkama 1500 > numbreid nägema ja siis 2000. Ning triaaz hakkab otsustama, kes saab üldse haiglasse ravile. Üldiselt seal "kirjutamata" seadus, kuid eelistatakse nooremaid inimesi. Mõneti ka strateegiline käik, sest rauk pole mingi maksumaksja vaid koormus riigile. Iga kaotatud maksumaksja on samas riigile kahjum.

---

td muideks soovitan väga tsilliks jääda, süda peab puhkama. Ära lase sellel saamatul meditsiinil ennast häirida. Eks need õed üritavad parimat, aga vahel see ei tule välja.
Ma olen nö "analüüsi" teinud, mind stress nagu ei koormagi niipalju, kus suured süsteemid maas ja sul aega 5 min , et leida viga ja korda teha ning kõik telefonid helisevad :twisted:

Aga vihastamine on see, mis otseselt südamele mõjub. Ma üritan end rahulikuna alati hoida, või teen selgeks, ma ei tohi vihastada. Probleem see, et mul verega kaasa antud slaavi temperament ja proovi mitte vihastada :P Meie iseloomus see, et pantvange ei võta ja küsimusi esitame hiljem, kui keema läheme, siis on see paras põrgu. Kõige hullem, kui liikluses keegi arvab, et ta kuningas ja kuulikindel. Siis auto garaazis naine vaatab hambapuru armatuurlaual ja seda rooli, kuhu käejäljed sisse vajutatud. Ma sõites jälle...ma ei löö seda rullnokka maha, ma ei löö seda rullnokka maha...kumbaja, hingame sügavalt sisse.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 00:17

film aastast 1988, treiler (They Live)
https://www.youtube.com/watch?v=g4XiKChyK7A
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 00:22

spl wrote:td muideks soovitan väga tsilliks jääda, süda peab puhkama.

Eks ta nii ole jah, peab oskama muuta mustaks huumoriks. Aga krt nii valus oli tõesti. Kui puhta naha peal oleks torkinud, siis oleks suht ok kannatada, aga see koht on torkimistest turses ja hell, kollakas-sinine, süstlajälgedega, veresoont ei paistnud sealt õieti läbigi.

Öösel oli trall ka naaberpalatis, ei saanud korralikult välja puhata. Täna panen kõrvatropid ja mürakindald kõrvaklapid, eks näis.....
Haiglas olles peab hea tervis olema - tekkib kroonline unepuudus, päeval iga poole tunni pärast tuleb keegi midagi tahtma või pakkuma. Öörahu on 24-6 (pluss miinus 0,5 tundi vererõhumõõtmise tõttu sellel ajal), aga sellest jääb magamiseks väheks
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 06 Mar 2021 11:46

spl wrote:
Pagan, tore et ehituspoed ka kavalad. Kui nädalavahetus ei saa lahti olla pikendame ajad 23 ja avame hommikul 7.

No seda ja üldse selliseid lahendustele ma vihjasingi. Suured keskused ja hiid kinnisvarakonglomeraadid mõtlesid, et nad on "kavalad" oma mõjupositsiooniga teevad sobivad reeglid. Selguski, et on elukogematud (juhivad neid valdavalt suht noored-kenad noormehed-naised) ja ka lühinägelikud - ei tea mis päriselus ja turul toimub. Lisaksin veel selle, et meie oludes-inimestele on ehituspood sama oluline kui toidupood. Isegi olin mullu kevadel hädas, kui ootamatu kevadtorm maamaja katuselt vaid ühe plaadi lahti kangutas. Või kui rõhu (avarii)klapp linnamajas saba andis ja seetõttu kaks päeva sooja (tegelikult igasuguse) veeta olin ... Sisuliselt olin sunnitud kõik Tallinna ehituspoed paari päeva jooksul järjest läbi kammima. Millegipärast ei olnud paari materjali üheski e-poes saada ja ka meili-telefonivastused olid sellised, et kuku pikali. (kui keegi üldse neile vastata viitsib) :shock:
Üldse on Ehitus-aianduspoed regulatsioonide seisukohast nüüdsel ajal lootusetud. Sisulislt on igas ühes on ka toidupood. Depos ntx. väikse lähiRIMI või Maxima mahus...mis teeb ta minu jaoks ehituspoena naljanumbriks. Esimese ehitusmaterjalini jõudmiseks ca sada meetrit piimaletti ja alkoriiuleid + seepi ja habemeajamismasinaid + .... :HEAD Teiseks on ehituspoed paljudele ehitajatele ja töömeestele sisulislt igapäevatöö olulised laod. No ei hakka keegi neti teel või kesksest varustuslaost tellima pisikest tihendit või kolme tavakruvi-ankrut vms. Kümneid tunde ja nüüd ka olulisi kontakte jms. nädalas saab tööaega kokku hoida, kui mõne ootamatult puudujääva asja proovid lähimast küla rauapoest ära osta. Mis aga koroonasse puutub siis ... kõrgete lagedega ladupoed, osad ka avapoed või ehitatudki drive in süsteemis kus ei olegi soovitav, et keegi autost vales kohas välja tuleb. Seega mõneti tore kui igasugused pilvepiiri udupeene kontori tegelased saavad ehmatusega mingisuguse kontakti-teadmise päriselust. https://arileht.delfi.ee/artikkel/92757 ... iolekuaegu
Kurb on see, et oma lollide valikute ja otsustega suurendatakse nakatumist ja majanduskaost jms. :HEAD
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby neto » 06 Mar 2021 11:58

td wrote:
spl wrote:td muideks soovitan väga tsilliks jääda, süda peab puhkama.

Eks ta nii ole jah, peab oskama muuta mustaks huumoriks. Aga krt nii valus oli tõesti. Kui puhta naha peal oleks torkinud, siis oleks suht ok kannatada, aga see koht on torkimistest turses ja hell, kollakas-sinine, süstlajälgedega, veresoont ei paistnud sealt õieti läbigi.

Öösel oli trall ka naaberpalatis, ei saanud korralikult välja puhata. Täna panen kõrvatropid ja mürakindald kõrvaklapid, eks näis.....
Haiglas olles peab hea tervis olema - tekkib kroonline unepuudus, päeval iga poole tunni pärast tuleb keegi midagi tahtma või pakkuma. Öörahu on 24-6 (pluss miinus 0,5 tundi vererõhumõõtmise tõttu sellel ajal), aga sellest jääb magamiseks väheks

Võimalusel kasuta magamiseks ka silmaklappe. Lisaks paremale unele toodab siis organism rohkem melatoniini. Ma olen viimased 15 aastat iga öö isegi kodus maganud klappide ja troppidega. Kui mingi mure parajasti ei paina, magan nii nagu beebi. Segavaid helisid ei kuule, aga neid mida vaja kuuleb küll (suitsuandur, äratuskell).

Kõrvatropid peavad olema pehmed ja sobiva suurusega. Tean paljusid, kes kannatavad mürast tingitud magamatuse käes, aga ööseks troppe ei pane, sest pidavat valus ja häiriv olema. Tegelikult on neil kas valed või valesti paigaldatud tropid. Parimad tropid magamiseks, mida Eestis (võimalik, et ka terves Euroopas) osta saab, on need kilekotis paarikaupa müügis olevad kollased Bilsom tropid. Neil on olemas ka S suurus (markeering Bilsom 303S), mis sõltuvalt partiist tundub veidi varieeruvat, kuid on magamiseks parim, sest on L suurusest tunduvalt väiksem ja ei tee kõrva hellaks. Apteegis maksavad kuskil 1.30 € paar. Ma tellin otse maaletoojalt (Semetron) korraga nii 50 paari. Sealt ostes oli viimati hind 0.30€ paar. Väga oluline on troppide õige paigaldus. Tropp tuleb otsast muljuda nii peenikeseks kui saab (nagu tikuks) ja siis see torgata sügavale kuulmekäiku. Paigaldamisel on abiks, kui ühe käega kõrvalesta üles-alla sikutada ja samal ajal teisega troppi sisse jõnksutada. Kui vahtkumm algsesse kujusse tagasi paisub, saabub ka vaikus ja mingeid muid lisaklappe vaja pole. Bilsomi tropid on kirjade järgi küll ühekordseks kasutamiseks, kuid tegelikult saab neid üsna edukalt isegi kuni 2 nädalat kasutada. Seejärel ei püsi vahtkumm enam piisavalt kaua muljutud olekus ja selle korralikuks paigaldamiseks tuleb palju vaeva näha.
neto
 
Posts: 685
Joined: 26 Mar 2009 13:10

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 06 Mar 2021 12:01

td wrote:film aastast 1988, treiler (They Live)
https://www.youtube.com/watch?v=g4XiKChyK7A

Sellel fimil ja sarnastel oli omal ajal reaalne mõju päriselule. Seadusega USA-s ntx. keelati väidetavalt mõned reklaamitrikid. Kas ka päriselt või tõhusalt jäi lahtiseks aga avalikust vähemalt rahustati. Nimelt ei ole mingi kunst peita selliseid käske jms.kaadrite vahele. Meie aju ei tuvasta aga alateadvus on mõjutatud. Praegusel ajal oleme aga kaitsetud, kui just valgemad jõud TI vms. abil samu kuid peenemalt maskeeritult trikke massiliselt avastama ei hakka.
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 12:53

Aldi hakakb supermarketis pakkuma koroona kiirtesti
https://twitter.com/kniggem/status/1367894857025478667

SN: 96
SP: 98
viimase 14 päeva nakatumine Harjumaal 1,6%

Positiivne testitulemus Harjumaal tähendaks nakkuse tõenäosust: 44 % (peaaegu nagu mündiviskamine)
Negatiivne testitulemus Harjumaal tähendaks nakkuse tõenäosust: 0,07%

Seega, sobiks hästi nakkuse välistamiseks
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Mar 2021 13:08

https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/lati-ekspert-uus-tuvi-levib-edukalt-vaikelaste-seas?id=92763099

Mind pigem ülletab see passiivsus, mida valitsemise tasemel valitseb, pole kriisikoosolekuid, pole midagi. St midagi on, aga see ei vasta reaalsusele.
Teine asi, mis mind üllatab "kõiketeadja" Jürgen Ligi ka vait nagu sukk. Kuidas tema seletab Reformi olematut kriisijuhtimist ?
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 06 Mar 2021 13:12

Selline artikkel -- ei oska kommenteerida!

Miks vaikitakse tõhusatest ravimeetoditest?

https://fonte.news/kriis/miks-vaikitaks ... etoditest/
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby neto » 06 Mar 2021 13:45

Mulle tundub, et meil teadusnõukogu ja valitsus on jälle olulise asja maha maganud. Uued tüved levivad väga edukalt laste ja noorte seas. Lasteaiad ja algklassid oleks vaja kohe kinni panna. Kuigi lapsed reeglina ise raskelt ei põe, siis vanemad võivad küll neilt nakkuse saada ja intensiivi sattuda.

https://twitter.com/drericding/status/1 ... 2025672704
ja
https://finance.yahoo.com/news/virus-va ... 20179.html

Uudis sarnase arengu kohta Lätis oli täna kuskil ka meie pressis.
neto
 
Posts: 685
Joined: 26 Mar 2009 13:10

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Mar 2021 13:46

https://www.postimees.ee/7195241/kiirabi-iga-20-minuti-tagant-tuleb-koroonaviiruse-tottu-valjakutse

Mul eile juba tuttav ütles, et haigla juurde tekkinud kiirabide järjekorrad. Mida teevad valitsejad ? Munevad, pilgutavad silmi, palgatakse kindlast 50 + kilo eest PR firma, et nende tegemata tööd õigustama hakkaks. Meie naabrite juures, kus rahvaarv tunduvalt suurem 500 nakatunut per riik, meil 1500 ja üles. Järgmine nädal alguses arvan 1700, siis järgmise nädala lõpus või teise alguses 2000 ja tekivad artiklid, kus haigald ütlevad, enam enam haigeid ei saa vastu võtta.

Selline valitsemise tasemel passiivsus on täiesti ulme valdkonnast.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 13:54

hh wrote:Selline artikkel -- ei oska kommenteerida!

Miks vaikitakse tõhusatest ravimeetoditest?

https://fonte.news/kriis/miks-vaikitaks ... etoditest/

ei viitsinud pikalt lugeda, aga mul sama küsimus; vastuse olen enda jaoks leidnud selles:
meditsiinis on kuldstandardiks Randomized Controlled Trial (RCT). Jätke see mõiste endale hästi meelde. Seni, kuni ravimi kohta puudub multitsentriline (paljud linnad ja maad) pikaajaline (kuud, aastad) ning mahukas (vähemalt 500, aga soovitavalt 1 000 000 patsienti) RCT ei saa selle ravimeetodi kasulikkust kinnitada ega ümber lükata. Põhjendus oleks pikk, miks see vajalik aga jätke lihtsalt meelde, et peab olema RCT. Seejuures selle tulemus ei tohiks mõjutada RCT organiseerijate rahastamist (ehk nende eluasemelaenu maksmist ega puhkusi ookeanisaartel).

'mis on RCT?
Teatud kindlatele kriteeriumitele (vanus, sugu, diagnoos, asukoht jne.) vastavad inimesed jaotatakse kahte gruppi, kusjuures jaotamine toimub loosi teel.
Grupp 1: patsient saab uut ravimit
Gruop 2: patsient ei saa uut ravimit (saab platseebot või siis ka mingit muud alternatiivset ravimeetodit, mis juba kasutusel)
Oluline on siin ka see, et mõlemat gruppi käsitletakse muus mõttes sarnasel viisil (abistavad ravimeetodid, jälgimine, diagnoosimismeetodid jne.) ning uuritaval ja uurijal ei tohiks olla teada, millisesse gruppi ta kuulub. See tagab, et need kakas gruppi erinevad vaid ühe tunnuse (uue ravimeetodi kasutamise/mittekasutamise poolest.

Miks RCT-d alati ei kasutata?
Põhjus võib olla eetiline (näiteks grupp 1 või grupp 2 on suurema riskiga mitte tervistuda, suuremad piinad vms.) Põhjus võib olla aga ka lobitöös: iga RCT vajab taha, raha eraldab aga teatud inimeste grupp. Kui neid otsustajaid saab mõjutada, siis .... Aga kes on huvitatud, et odav efektiivne ravimeetod ei saaks teaduslikku tõestust. Mõelge ise edasi.

Edasi läheb asi riikide Ravimiametitesse. Kui pole olnud RCT-d, siis reeglina puudub ravimeetodil "teadmistepõhine põhjendus" ning ravimeetodi registreerimise taotlus lükatakse tagasi (s.t. arstid ei tohi seda kasutada, muidu riskivad litsentsist ilma jäämisega). Nüüd, kui kahel erineval meetodill on RCT olemas ja sama heade tulemustega, siis missugune ravim registreeritakse esimesena? Küllap see, mille tootja rohkem pinda käib. Siit jälle mõelge ise edasi. Siin on võimalikud erandid juhul, kui siiani hea meetod puudub ja uuel ravimil on väikeste arvude pealt (alla 500) saadud häid tulemusi, vt. näiteks Pfizeri koroonavaktsiin, mitmeduued vähiravimid.

Sealt öäheb asi edasi Haigekassase. Kas see ravimeetod kompenseeritakse 100%, 90%, 50%, 10% või 0%. Ehk kas see ravim saab populaarseks (loe: patsient saab endale seda lubada) või mitte. Mõelge jälle ise siit edasi, millest see võiks sõltuda.

Järgmisena liigub asi edasi meedikute täienduskursustele ehk koolitustele. Kuidas meedikud saavad teada uuest heast ravimeetodist? Jälle, mõelge siit ise edasi. Reeglina siiski regiooni/riigi haigekassa annab soovitusnimekirja ravimitest, mida tuleks kasutada.

Higekassa ja Ravimiamet ei ole spetsiiflistes küsimustes kompetentne, ta küsib ekspertarvamust oma ala tipp-spetsialistidelt (professoritelt, ülemarstidelt jne.). Mõelge ka siit ise edasi.

-----
Mind aga huvitab, miks haiglas pakutakse mulle ebatervislikku toitu (glükoosipomme ehk kartuliputru magusa morsiga)? Samal ajal 4 x päevas torgitakse ja mõõdetakse glükoositaset ning vangutatakse pead, et see on kõrge. siis süstitakse insluliini. Krt, ma toitusin kodus palju tervislikumalt kui siin haiglas.
Ja jällegi: toiduprodutsendid saavad oma nutsu, meditsiinitööstus aab oma nutsu, haigla personalil on lihtsam kui on üks standardmenüü (kartulipuder ühest suuret pajast, morsi kontsentraat kraaniga anumast)
:!: :HEAD .
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 14:20

spl wrote:Mul eile juba tuttav ütles, et haigla juurde tekkinud kiirabide järjekorrad.

sellist pilti levitatakse:
https://fp.lhv.ee/image?id=57346

Minu ennustus peaaegu täitus: selle nädala lõpuks kukub meditsiin kummuli.
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 14:30

Kui on tegemist täiesti uue ravimiga (s.t. mitte D-vitamiin, HCQ vms., millel avastatakse siiani teadmata kasulikud toimed ), siis on ravimi turuletuleku mehhanism keerulisem.
Faas1: ravimit katsetatakse loomadel
Faas2: ravimi ohutust kontrollitakse inimestel (väike grupp, väikesed doosid), reeglina ravimi raviomadusi ei kontrollita veel
Faas3: ravimi toimimist kontrollitakse inimeste peal, annustes, mis peaks andma raviefekti, inimeste grupp väike (nn. pilootuuring)
Kui siiani ravi puudus ja siiani õnnestus, siis RAvimiamet võib teha erandi kasutamiseks ka väljaspool katseid, s.t. piiratud hulgal inimestel, viimase ravivõimalusena, kui muu on ammendunud.
Faas4: laialdane RCT
Kui see õnnestub, siis Ravimiamet registreerib ravimi, Haigekassa määrab kompensatsioonimehhanismi jne.

Olgu öeldud, et HCQ ja "see teine" on juba mitukümmend aastat olnud meditsiinis, aga siiani kasutatud teistel eesmärkidel (COVID-it ju polnud).
Last edited by td on 06 Mar 2021 14:37, edited 1 time in total.
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 06 Mar 2021 14:35

td wrote:/.../Krt, ma toitusin kodus palju tervislikumalt kui siin haiglas.
Ja jällegi: toiduprodutsendid saavad oma nutsu, meditsiinitööstus aab oma nutsu, haigla personalil on lihtsam kui on üks standardmenüü (kartulipuder ühest suuret pajast, morsi kontsentraat kraaniga anumast)
:!: :HEAD .

Kahju kuulda sellist asja, seda enam et Rootsis. Olude sunnil olen (või olin, kui täpsem olla) selle poolega detailideni kursis (muidugi mitte Rootsi osas). Praeguseks lahkunud sugulasel (ENSV pea-dietoloog, ENE:"dieet") olid iga mõeldava haiguse jaoks oma menüü (ja ta tegeles vastava reasearchiga tõsiselt iga päev), ja ta oli kuuldavasti kokkade/varustajate õudusunenägu (aga vist ka patsientide kaitseingel). Ka vist HIppokratese lemmiklaps kuna oli võimeline kl3 öösel reageerima suvalistele signaalidele, nii sugulaste jaoks kui tööalaselt (samas mis seal salata - ka ma ise ei pidanud registratuure külastama).
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 06 Mar 2021 14:41

Kuulen nendest imeravimitest esimest korda. Aga seal artiklis lõik: "Põhjus, miks Aafrika riikides on suremus viirusesse olnud ülimadal, on paljude hinnangul suuresti seotud just sellega, et hüdroksüklorokviin (HCQ) on seal apteekides vabamüügis ja inimesed kasutavad seda iseenesestmõistetavalt nii malaaria kui ka koroonasümptomite puhul."

Müstika!
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 14:42

Minu isa "teaduste kandidaadi" töö oli toitlustamine lasteaedades (toiteväärtus, riskid jne.). Hiljem Sinu "teise sugulase" troonipärija ning koos ka raamatu kirjutanud. Ma olen kindel, et tundis Sinu sugulasi hästi, võibolla mõnega olen ma isegi kohtunud, kui meile külla sattusid. Huvitav on see, et juba 1970-ndatel tundis ka tema muret liigsete süsivesikute pärast jne. Nõuka ajal räägiti selelst rohkem kui toiduprodutsentide ajastul. :evil:

P.S Sinu sugulase hauda olen külastanud koos oma isaga - kui töökollektiiv käis teda mälestamas sünniaastapäeval vms.
Last edited by td on 06 Mar 2021 14:48, edited 1 time in total.
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 14:43

hh wrote:Kuulen nendest imeravimitest esimest korda.

Pead sagemdamini meie foorumit lugema, HCQ oli juba eelmise suve/sügise teema, "see teine ravim" oli jõulude ajal kuum teema.
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 06 Mar 2021 14:44

Veel üks tuju tõsta püüdev artikkel, mille kvaliteeti on raske minul hinnata:

6 võimalust positiivse ellusuhtumise säilitamiseks pärast infarkti
https://www.teva.ee/et/estonia/tervise- ... n=articles
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 15:10

pop wrote:Kahju kuulda sellist asja, seda enam et Rootsis

jah, meie 90-ndad ja 00-ndad kulusid suurelt osalt sinisilmsusele. Arvasime, et lääne süsteem toimib ja kõik on hea. Selgus aga, et "huvide väljendamise mehhanism" on teistsugune.
Uskusime liialt toiduprodutsentide reklaame "tervislikust toidust". See teeb muidugi valvsaks ka teistel aladel, sh. meditsiinis. ("pole mõtet juuksurilt küsida, kas ma peaksin täna juukseid lõikama"). Reaalselt väljendus see äratundmine minu puhul vist esimesena selles, et muruniitja müünud firma pakub õlivahetust, et "pikenadada mootori eluiga".
Arenenud demokraatia toojatest ei hakka rääkimagi (valimissüsteem, rahandussüsteem, kinnisvara müük väljamaalastele jne.).
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 06 Mar 2021 15:24

td wrote:
hh wrote:Kuulen nendest imeravimitest esimest korda.

Pead sagemdamini meie foorumit lugema, HCQ oli juba eelmise suve/sügise teema, "see teine ravim" oli jõulude ajal kuum teema.

ja veel. Mis Sa arvad, miks mulle meeldib anonüümselt kommenteerida ka meditsiiniteemadel?
Sarnaneb sellega, miks nõuka-ajal teatud asjadest avalikult ei räägitud.
Kas ma kirjutaksin sellest näiteks "Eesti Arstis"? Kas ma ise kasutaksin neid ravimeetodeid euroliidus?

1) kolleegide halvakspanu, naeruvääristamine (reeglina ikka need, kes on end ettesöödetud tarkustest lolliks õppinud)
2) võimalikud iskiklikud rünnakud (võibolla korraldatud nende poolt, kelle sissetulek otseselt sõltub ühiskonna suundumustest)
3) võimalikud probleemid arstilitsentsi säilimisega
4) ega mina ka kõike täpselt ei tea, annan lihtsalt võialuse mõelda ise edasi selmet sõita mööda raudteed, kus rööpmeseadja määrab kursi

---
aga tolle konkreetse artikli juures häiris mind allakijutanu tiitel "integratiivne terviseterapeut". Igasugu tiitleid võetakse endale, kui pole ette näidata arstilitsentsi konkreetset numbrit (minu puhul on, aga nüüd vist peale 10 aastat tõesti kustutatud Eesti registrist).
td
 
Posts: 19582
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 06 Mar 2021 15:40

Imelik, et Rootsi haiglates nii vilets toit. Eestis olis teema, et kui soovid suveks saledaks, satu haiglasse. Samas tean, et seal olid toidud nii tehtud, ntx suhkruhaigetel olid omad toidud jne

Viimastel aastatel kõvasti asi paranenud. Variant Sul ebaõnn haiglaga või on Rootsis asjad tõesti viletaks läinud.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

PreviousNext

Return to Kinnisvarast / Majandusest

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 109 guests