Strict Standards: Non-static method phpbb_captcha_factory::get_instance() should not be called statically in /home/arutel5/public_html/posting.php on line 185

Strict Standards: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, non-static method phpbb_captcha_qa::get_instance() should not be called statically in /home/arutel5/public_html/includes/captcha/captcha_factory.php on line 38
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4284: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4286: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4287: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4288: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
Arutelud • Post a reply

Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Post a reply


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :HEAD
BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON
Topic review
   

Expand view Topic review: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by rr009 » 01 Apr 2020 08:31

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 01 Apr 2020 08:30

järgmisel nädalal ehk ca 7. aprilliks saab Stockholmi haigla täis. Perearstidele tehakse kiirkoolitust, kuidas toime tulla raskete haigetega ja kuidas käsitleda surevaid patsiente:
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/BR ... m-en-vecka

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by rr009 » 01 Apr 2020 08:28

https://epl.delfi.ee/valismaa/kodulinna ... d=89418179

Veel üks koht kus see pardiaju pani mind keerama... Täielik pateet-pasteet.. Ma ei oma isegi tema enda vastu midagi, kuid selline mõtte ja käitumistiil nagu sellel tüübil on minu mõttemaailmas keelatud, täielik libamees, pool aastat teadis ette ja nüüd paneb krokodillipisaraid. Ma saan aru vene propagandast, usk, perekond, isiksus ja selle taustal veidi üle vindi kantimist, kuid selline mullimasina sõimamine et mull on liiga väike ja nüüd haleduse nõudlemine (sõim saksa keles).....

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 01 Apr 2020 07:44

Jälle ilus stsenaarium filmile: tuumalaeval puhkeb epideemia, inimesi ei evakueerita, meeleheitel laevnikud:
https://www.zerohedge.com/health/captai ... -plea-help

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 01 Apr 2020 02:07

Jagan siia ühe loendusettevõtte reklaamivihjetega kokkuvõtte teksti sotsmeediast. Kui huvitab, siis leiab antud ettevõtte kontodelt ka graafikud.
Mitu % on COVID-19 langetanud liiklusvoogu kuu ajaga?

TADDY loeb masinnägemise abil Tallinna tänavate liiklusvoogu sekundi täpsusega, 24/7. Olles ainus ettevõte Eestis kes loendab jooksvalt kõiki peamisi sõlmpunkte Tallinnas ja maanteedel, tooksime välja analüüsi, kuidas COVID-19 on liiklust mõjutanud

Tabelis võrdleme märtsi ja veebruari viimase nädala liiklusvoogusid kolmel ristmikul. Tegu protsentuaalse liiklusvoo langusega ja nagu näha, siis vahe on drastiline.

Liiklusvoog enne eriolukorra väljakuulutamist ja suuremat paanikat Eestis, oli Pärnu mnt. Liivalaia ristmikul nädalas 200540 autot ja peale eriolukorra väljakuulutamist märtsi teises pooles 98297 autot. Liiklusvoog on langenud antud ristmikul 51%.
Kõige suurem langus on nädalasisestel päevadel, kuna väga suur osa inimestest on kodukontoris. Kõige väiksem vahe on pühapäeval, kus liiklusvoo langus on 26%.

Üks suurimaid liiklusvoo langusi on toimunud Liivalaia-Juhkentali tänava ristmikul, kus liiklusvoog kokku on langenud samadel kuupäevadel nädala lõikes 66%. Kõige suurem vahe on siinkohal just pühapäevade võrdlus, kus liiklusvoog on langenud 79%.

Kuigi on näha, et pooled on juba ilusti koju jäänud, siis kutsuks üles ka teisi koju jääma. Proovime need liiklemise numbrid veel madalamaks saada ja saame koos kriisist üle.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 01 Apr 2020 02:03

neto wrote:Näis, kas varsti saab mõne soodsa auto osta? Poole silmaga olen auto 24 kuulutustest mõned mõistlikud väiksema läbisõiduga autod välja noppinud. Mingeid hinnamuutusi ei ole nagu eriti täheldanud. Mõnedele on vaata et hinda juurde pandud. Küll see peagi muutub.
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/m ... ajandus%29

Autodega oli igast nurgast jama juba enne koroonatki. Nüüd lihtsalt ulmeauk. Ja mitte ainult autodega vaid seisavad ka lennukid ja bussid ja veokid jne. Nii suuremate kui väiksemate avariide ja muidu plekikriipimiste (parklates) hulk on kordades langenud. Kui sedasi veel paar kuud, siis suve lõpuks karmilt autosid üle. Lisaks ka läbisõidud ja põhjused välinäitlemiste pärast kulutusi teha... Kuigi teedel ja tänavatel on näha rohkem rattaid siis pean tunnistama, et ka rattaläbisõit on langenud. Abikaasal lausa nädalas 200 km. Kõiges süüdi kodutöö ja harrastuste jms. ärajäämine. Nädalavahetusel läksime siis maale Raplamaale ratastega, et ärajäänud kilomeetreid vähegi kompemseerida. Jälle üks autosõidu ots jäi ära...

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 23:52

Täna Urmas Reinsalu pärast AK-d rääkis, et valitsuse exitstrateegia on seotud testimise laiendamisega. Iseenesest väga õige ja miks mitte laialdaselt testida ka antikehi. Siis läks jutt testide hankimise keerukusele ja jutt lõppes sellega, et valitsus arutab ja otsustab millalgi. Selle jutu peale mõtlesin, et meil on ju pidevalt rõhutatud, kui võimas on Eesti teadus ja et meil on teadmistepõhine majandus jne. Meil on ju hulgaliselt igasugu biokeemia ja biotehnoloogia laboreid ja tehaseidki. Miks ei saaks neid teste kohapeal toota? Siis ei oleks vaja karta Hiina praagi otsa sattumist ja muid tüngi, mis praegu väga aktuaalsed on. Kui mingi väike Berliini biokeemia labor suudab teha ja müüa teste üle kogu maailma ja soomlasedki on võimelised nädalas 100 000 testi tootma, siis miks ei kuule meie teadlastest-ettevõtjatest eriti midagi?
https://yle.fi/uutiset/3-11284569

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 22:29

td wrote:Veel üks küüniline uitmõte. Kui viirus tapapb enamasti nõrkasid, siis järgneval paaril aastal võiks suremine haigustesse väheneda (ellu jäävad terved, kes niipea veel ei sure). Väidetavalt Bergamos sellel aastal surnuid 4x rohkem kui tavalistel aastatel.

#suremus
graafikud, mida tulevikus jälgida:
https://www.euromomo.eu/?fbclid=IwAR2YH ... Fkb7M5ynJw

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 21:45

pop wrote:See on vist mingi üleüldine "katastroofi-PR" textbook juhis (tundub mulle), et siis ongi vaja alguses võimalikult palju valetada ja hämada, ja vahele ka natuke vabandada, ja võibalt isegi tuhka pähe raputada (avalikkuse rahustuseks). Siin meenub nt Fukushima, ja TEPCO funktsionääride pidevad vabandused, aga mitte kunagi ei saanud neilt piisavat ja ammendavat faktilist informatsiooni (ja USA, teades ilmselt ise piisavalt hästi mismoodi selline hämamine käib, saatiski kohe omaenda ristleja kohapeale kiirgust ja saastet mõõtma).


Minul tekkis selline äratundmine Jääkeldri sündmuste aegu - et ootamatut rahulolematust osatakse koheselt suure kogemustepagasiga rekanaliseerida ohutusse kaugusse. Jah, kuskil on selline "tarkade raamat", kus on juhised kõikideks sellisteks olukordadeks. Kas see on lihtsalt PR-kursus edasijõudnutele või mingid salastatud (ja keelatud) "tarkade protokollid" - kst.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by pop » 31 Mar 2020 19:39

neto wrote:/.../Ma usun, et kõigil foorumlastel oleks tuline kahju, kui midagi meie td-ga peaks juhtuma.

Nii on. Soovin kah et "jääks ikka negatiivseks", ja et oleks asjakohane "Darth Vaderi" kostüüm või tuukriülikond või kummitihenditega hermeetiline respiraator.
Kui lugeda seda
https://www.zerohedge.com/health/us-hos ... -lack-gear
siis tundub et kas mängitakse lolli või üritatakse lihtsalt vältida paanika tekkimist - ja eeskätt vist avalikkuse hulgas, kuna arstidel on tegelikkusest pilt ilmselt juba mõnda aega piisavalt selge, nagu ka see mis kaitseb ja mis ei kaitse, ja miks.

See on vist mingi üleüldine "katastroofi-PR" textbook juhis (tundub mulle), et siis ongi vaja alguses võimalikult palju valetada ja hämada, ja vahele ka natuke vabandada, ja võibalt isegi tuhka pähe raputada (avalikkuse rahustuseks). Siin meenub nt Fukushima, ja TEPCO funktsionääride pidevad vabandused, aga mitte kunagi ei saanud neilt piisavat ja ammendavat faktilist informatsiooni (ja USA, teades ilmselt ise piisavalt hästi mismoodi selline hämamine käib, saatiski kohe omaenda ristleja kohapeale kiirgust ja saastet mõõtma).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 19:36

autoturul on denial/fear
siis on panic jne.
aga ostma peaks siis, kui on desperation

seda hinnagraafikult on isegi raske välja peilida, avalikud sõnavõtud ajakirjanduses on need, mis aitavad õige ajastuse teha.

----
ei kipu ma praegu kuskile töötama enam - olen alates novembrist oma perega (naine, tütar) saanud koos olla vaid mõned nädalad. Eks see on see mitme maa peale jagatud elu "võlu".

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 18:19

Näis, kas varsti saab mõne soodsa auto osta? Poole silmaga olen auto 24 kuulutustest mõned mõistlikud väiksema läbisõiduga autod välja noppinud. Mingeid hinnamuutusi ei ole nagu eriti täheldanud. Mõnedele on vaata et hinda juurde pandud. Küll see peagi muutub.
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/m ... ajandus%29

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 17:46

Liiguvad jutud, et USA-s tõusevad tervisekindlustuse maksed järgmisel aastal covid-19 pandeemia tõttu hinnanguliselt kuni 40%.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 17:39

td wrote:kui see karantiin ükskord otsa saab, siis kuidas on inimeste harjumus poodlemise ja näiteks kinokülastusega?
Hiinas tekkis tormiline poodlemine - justkui vedru pääses pingest lahti.
aga kui näiteks inimesed avastavad, et ilma poodlemiseta ja kinoskäimiseta on tore omade seltsis olla kodus?

ilmselt inimesi on erinevaid .... introverdid ei kurda.

----
ahaa! mingi Rootsi värbamisfirma helistas ja tahtis mind juba tööle värvata. Küllap ei jää see viimaseks.

Ära Rootsis arstina töötamisele praegu parem mõtle. Kehva või puuduva kaitsevarustuse tõttu intensiivi sattumine pole eriti tore väljavaade. Ma usun, et kõigil foorumlastel oleks tuline kahju, kui midagi meie td-ga peaks juhtuma.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 17:34

td wrote:kui see karantiin ükskord otsa saab, siis kuidas on inimeste harjumus poodlemise ja näiteks kinokülastusega?
Hiinas tekkis tormiline poodlemine - justkui vedru pääses pingest lahti.
aga kui näiteks inimesed avastavad, et ilma poodlemiseta ja kinoskäimiseta on tore omade seltsis olla kodus?

ilmselt inimesi on erinevaid .... introverdid ei kurda.
jepp 8-)

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 17:30

kui see karantiin ükskord otsa saab, siis kuidas on inimeste harjumus poodlemise ja näiteks kinokülastusega?
Hiinas tekkis tormiline poodlemine - justkui vedru pääses pingest lahti.
aga kui näiteks inimesed avastavad, et ilma poodlemiseta ja kinoskäimiseta on tore omade seltsis olla kodus?

ilmselt inimesi on erinevaid .... introverdid ei kurda.

----
ahaa! mingi Rootsi värbamisfirma helistas ja tahtis mind juba tööle värvata. Küllap ei jää see viimaseks.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 16:39

ühe saksa teadlase kogemus hiina kolleegidest:
https://www.youtube.com/watch?v=iuQwbqTWJyE

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 15:45

No, British Epidemiologist Neil Ferguson Has Not 'Drastically Downgraded' His Worst-Case Projection of COVID-19 Deaths.
https://reason.com/2020/03/27/no-britis ... 19-deaths/

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 15:37

Goldman Sachs slashes forecasts for next quarter, now sees 34% GDP contraction and 15% unemployment.
https://www.businessinsider.com/economi ... man-2020-3

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 15:32

Ehedad kogemused intensiivist pääsenud patsientidelt.
https://www.straitstimes.com/singapore/ ... of-my-life
ICU deliirium, päris kreisi värk.
https://www.straitstimes.com/singapore/ ... inst-virus

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 15:11

Norra andmed intensiivravist:
Kokku intensiivravis 168 inimest, neist
5 inimest alla 30 a. vanad
7 inimest vanuses 30...39

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 14:55

vaat see on juba päris hingamisaparaadi moodi:
https://e-vent.mit.edu/

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 14:48

spl wrote:Ma näen, et haiglatest kantakse maske, okei tore. Aga viirus nakatab ka inimest silma kaudud, miks ma kusagil ei näe, et kasutataks kaitseprille.

Njah, see viiruse kontsentratsioon õhus ilmselt peab olema päris kõrge, et silmade kaudu nakatuda, aga jah, parem oleks, kui oleks.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 14:45

suht mõistlik jutt staar-kardiostimulaatoripanijalt:
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/inte ... aliseerub/

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by neto » 31 Mar 2020 14:16

Rootsi numbrid hakkvad ikkagi vaikselt kehvemaks minema, mida oligi karta. Ühe päevaga üle 400 positiivse testi ja 34 surnut juures. Samuti on intensiivi hõivatud kohtade arv pidevas tõusus, sealhulgas 2 arsti, hetkel kokku 358. Kuskil haiglas nakatus veel kolm arsti kaitsevahendite puudulikkuse tõttu. "Käib kõrge mäng meie eludega", ütles üks neist.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 31 Mar 2020 14:11

USA 3000 + surnut , 160 900 nakatunut (tuvastatud).

---

Mida kuradit see Rootsi mõtleb, kas nad ei saa pihta, mis neid ees ootab, et ühtegi korralikku piirangut pole.

---

Ma näen, et haiglatest kantakse maske, okei tore. Aga viirus nakatab ka inimest silma kaudud, miks ma kusagil ei näe, et kasutataks kaitseprille.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 12:42

Veel üks küüniline uitmõte. Kui viirus tapapb enamasti nõrkasid, siis järgneval paaril aastal võiks suremine haigustesse väheneda (ellu jäävad terved, kes niipea veel ei sure). Väidetavalt Bergamos sellel aastal surnuid 4x rohkem kui tavalistel aastatel.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by pop » 31 Mar 2020 12:35

Ma lasen küll ZH artikleid läbi mõõduka filtri (nagu ka see):
https://www.zerohedge.com/health/socio- ... powder-keg
"locals in Palermo have been raiding stores - telling cashiers they have no money to eat."

Aga selle taustal siiralt loodan et ka meditsiini mittepuudutavates valdkondades on olemas plaanid B, C jne. Mida annab distantseerumine jms. "curve flattening" meetmed juhul kui inimestel saab nö enesedistsipliin lihtsalt otsa.
Seega - ka selle "9 söögikorra ärajäämise" stenaarium peab olema põhjalikult läbi mõeldud.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 11:58

jätkan pessimistlikuma programmiga (T on tervenenud, sisuliselt N<=>T)

esimene nädal 1N
teine nädal: 2N
kolmas nädal: 4N
neljas nädal 8N-1T
viies nädal 16N-3T ehk parajasti haigete arv on 13N
kuues nädal: 32N-7T ehk parajasti haigete arv on 25N (siit võib siiski maha lahutada mingi murdosa N-st, kes olid juba tervenenud esimeseks arvestusnädalaks, aga see ei muuda üldpilti: 24,5N ei ole oluliselt ilusam arv)

Oletame, et haiglaravi vajab 10% registreeritutest (tänse seisuga Eestis on haiglas 91/715 ehk 12,7 % ja intensiivravis 13/715= 1,8 %)
Sel juhul esimene nädal haiglas 0,1N
teine nädal: 0,2N
kolmas nädal: 0,4N
neljas nädal: 0,7N
viies nädal: 1,3N
kuues nädal: 2,5N (aktiivsetest haigetest) või 3,2N (registrerritutest)

Kui täna on registreeritud haigestumisi 715, siis kuuendal nädalal vajaks haiglaravi ca 1788 või 2288 inimest; intensiivravi 0,45N või 0,58N ehk 322 või 415 (seega ületab intensiivravi võimekuse).
Kui aga lähtuda minu Norra tööandja arvudest, siis nädalaga 2x ehk kahe nädalaga 4x kolme nädalaga 8x, nelja nädalaga 16x, viie nädalaga 32x, kuue nädalaga 64x ehk 64*91 = 5824 vajaksid haiglaravi mai keskel

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 31 Mar 2020 11:44

Endiselt kehtib Eestis reegel: nädalaga registreeritud juhtumite arv kahekordistub. See on see "võimaluste piir" praeguse karantiini ja nakatunute osakaaluga. Seda tempot saab aeglustada vaid kolmel moel:
- karmistada karantiini, et vähem inimesi puutuks omavahel kokku
- suurendada juba nakatunute osakaalu (käib vastu põhieesmärgile)
- suurendada mittenakkuvate inimeste osakaalu (kaitsevahendid, vaktsineerimine)

Kuna nakatumisest taastumiseks kulub keskmiselt 2-3 nädalat, siis: selle ajaga kumulatiivsete nakatumiste arv kokku on:
esimene nädal: 1N
teine nädal: 2N
kolmas nädal: 4N
selle ajaga tervenevad 1N ehk aktiivselt haigete osakaal on 3N ehk kasvab selle aja jooksul 3 korda ehk intensiivravi vajavate inimeste arv suureneb samuti 3 korda.

Ja see on suht tagasihoidlik hinnang, eeldades, et paranemiseks kulus pigem 2 nädalat. Kas selline haiglate täitumistempo rahuldab - sõltub sellest, mida teeb viirus kevade edenedes. Kui viirus taandumise märke ei hakka näitama, siis saame olukorra, kus iga kolme nädalaga haiglaravi vajavate inimeste arv kolmekordistub.
Minu Norra tööandja joonistab praktilise vaatluse alusel ilusa graafiku, kus tegelik voodikohtade täitumine kasvab hetkel "kõigest" 2x ühe nädala jooksul ja nad rõõmustavad, et see jääb prognoositust (kahekordistumine 3 päevaga) kõvasti alla. Aga see on alles algus.

Mida saaks veel teha, et nakatumist alal suruda ilma isikuvabadusi rohkem piiramata? KANDA MASKE. Ujumisprillid jms. oleks ehk liiga groteskne ja natuke kahtlen nende efektiivsuses.

Top